Yüzme Lisansı Nasıl Alınır?

Yüzme Sporu

Yüzme, bedenin ayak ve kulaç hareketleri yardımı ile su içerisinde havuzlarda yüzülerek yapılan bir spor dalıdır. Aynı anda vücuttaki birçok kası çalıştırmasıyla bilinen yüzme sporu beden için oldukça faydalıdır. Belirli ölçülerde havuzlarda yapılır ve farklı yüzme stilleri vardır. Serbest olarak yapılabildiği gibi, yüzme sporu birçok sporcu tarafından profesyonel olarak da yapılan bir spordur. Belirli spor kulüpleri bünyesinde ya da ferdi olarak profesyonel boyutta yüzücü olmak mümkündür. Bunun için yüzme lisansına sahip olmak yeterlidir.

Yüzme Lisansı Nasıl Alınır?

Yüzücü lisansı almak için, elbette iyi bir seviyede olmak gerekir. Öncelikle yüzme lisansı almak isteyen sporcunun müsabakalara katılabilecek yeterlilik seviyesinde olması gerekir. Bu seviyeye ulaşmak için farklı yüzme tekniklerini iyi bilmek ve uygulayabilmek gereklidir. Uzun süre alınan eğitimler sonucunda bu seviyeye gelmek mümkündür. Erken yaşta yüzme eğitimlerine başlamak daha avantajlı olacaktır. Yani temel yüzme eğitimine ek olarak bir de antrenörlükten de geçmek gerekir.

8 yaş lisans çıkarmak için güncel yaş olarak kabul edilir. 8 yaşında müsabakalara katılacak seviyede bir sporcu olabilmek için en geç 4 yaşı doldurularak eğitimlere başlanmalıdır.

Yüzücü lisansı bir kulüp bünyesinde ya da ferdi olarak çıkarılabilir.

Ferdi Lisans Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Kimlik bilgileri
2 adet vesikalık fotoğraf
Sağlık raporu
1 adet tescil fişi

Kulüp Lisansı Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Kimlik bilgileri
2 adet vesikalık fotoğraf
2 adet tescil fişi
Sağlık raporu
Kulüp onay belgeleri gerekir

Yüzme Lisansı Aldıktan Sonra Neler Yapılabilir?

Yüzme lisansı aldıktan sonra sporcu istediği yüzme müsabakalarına katılabilir. Artık profesyonel anlamda bir yüzücüdür. Aynı zamanda eğitim öğretim hayatında da bu lisansın avantajlarından faydalanabilir. Sahip olduğu yüzme lisansı ile çeşitli yerlerden, okullardan burs almaya hak kazanabilir. Farklı kulüp bünyelerinde bu sporla ilgilenmeye devam edebilir. Ülkenin ve dünyanın birçok farklı yerinde müsabakalara katılabilir. Böylelikle farklı şehir ve ülkeleri gezip, görerek tecrübe edinebilir.

Yüzme Lisansı İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Alınan sağlık raporunda yüzme sporu yapabileceğine dair bir sakınca olmadığının belirtilmesi, yani bu sporu yapabileceğinin onayının olması yeterlidir. Kolaylıkla aile hekimlerinden alınabileceği gibi yine başka hekimlerden de yüzme lisansı için sağlık raporu almak mümkündür.

Tescil Fişi Nedir? 

Üzerinde sporcunun kişisel bilgilerinin yer aldığı (adı soyadı, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası, anne adı, baba adı, kan grubu) veli izin belgesi bulunmaktadır. Bu izin belgesi sporcunun velisinin tescil yapmasına onay verdiğini belirtir. Veli izin belgesi haricinde, sporcunun iletişim bilgileri (telefon numarası, e-mail adresi, meslek/unvan, adresi, varsa iş yeri adı) bulunur. Tescil fişlerinin 2.kısmında ise Spor Teşekkülü Üyelerine Mahsus Sporcu Fişi bilgileri vardır. Burada da sporcunun yine şahsi bilgileri, lisans numarası ve branşı belirtilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir