Yurtdışı Tatili için Büyüleyici Bir Alternatif: Azorlar

Azorlar, 9 volkanik adadan oluşan Portekiz’in büyüleyici bir bölgesidir. Birçok ada destinasyonuna göre Azorlar, pek az bilinen, sakin, temiz ve bozulmamış bir coğrafyadır. Bu takımadada el değmemiş tabiatı, enfes panoramik manzaraları ve şirin köyleri keşfetmeyi umabilirsiniz. İşte Azor Adalarını gezmeyi planlamaya başlamanız için bilmeniz gerekenler…

Azor Adaları’na Nasıl Gidilir?

Çoğu gezgin, Ponta Delgada Havaalanı üzerinden uçakla Azor’lara ulaşabilir. Her bir adanın kendi havaalanı olmasına rağmen, uçuşlar çoğunlukla günde bir kez kalkıyor. Azor’u dolaşmanın en iyi yolu taksi ve otobüsler. Bisiklete binme, ancak arazinin engebeli ve dik olması nedeniyle pek tavsiye edilmiyor. Çoğu kasabanın limanlara sahip olduğu ve kıyı şeridinde olması nedeniyle, adadan adaya gitmek için tekne kiralamak ise epey eğlenceli.

azor
azor

Azorlar Gezi Önerileri

Doğa tutkunu iseniz Azorlar’ daki doğa gezintilerinden heyecan duyacaksınız. Traking, dalış, balık tutma ve balina izlemek için harika bir noktadır. En görkemli mekanlar arasında Portekiz’in en yüksek dağına tırmanabileceğiniz Lagoa das Sete Cidades ve Lagoa das Furnas ve Pico Adası’nın kalderaları kesinlikle ilginizi çekecektir. En iyi mutfak Portekizce, ancak İtalyan ve vejetaryen restoranları da bulabilirsiniz.

En yoğun nüfuslu ve popüler Sao Miguel adasında birçok tarihi ev, restoran, otel ve mağazaları bulabilirsiniz. Ayrıca En güneydeki Santa Maria Adası harika plajlara sahip ve Sao Miguel’den feribotla ulaşılabiliyor. Dünya Mirası Listesinde olan ve her yaz düzenlenen geleneksel boğa güreşlerinin yakınında bulunan Terrace’daki Angra Limanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Enfes kıyılarda sıcacık Kuzey Atlantik Okyanusu’na dalabilir, volkanik Mount Pico tepesine uzun bir geziye çıkabilir ya da 300 kuş türünden bazılarını görmek için kuş gözlemevine gidebilirsiniz. Yerel tarih hakkında bilgi edinmek için 15. yüzyıldan kalma Angra do Heroismo kasabasında gezintiye çıkmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir