Şeker Vücutta Hangi Tahribatlara Yol Açar?

Şekerin besleyici özelliği olmadığı gibi vücuda zararları da kanıtlanmış durumda. Gizli şeker kaynakları ile vücudunuza zarar verdiğiniz gibi diğer hastalıklara da davetiye çıkarıyorsunuz. Pastalar, kekleri çörek ve kurabiyelerin hepsinde bulunan şeker sizler için aslında bir tuzak. Şekerli gıdalar biran sizlere enerji verse de etkisi kısa sürede geçiyor ve tekrar şeker tüketme isteği doğuruyor.

şeker
şeker

Şekerin Vücuda Zararları

Rafine beyaz şeker ilk olarak metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden oluyor. Karaciğerde de büyük sorunlara yol açıyor. Bağırsak tembelliğine neden olduğu gibi kilo alımınızı da hızlandırıyor. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve damar hastalıklarının baş nedeni rafine beyaz şekerin çok miktarda tüketilmesidir.

Ruhsal dengeye de zarar verdiği gibi beyin hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Salata sosları, sakız, hazır çorbalar, ketçaplar, salça, işlenmiş gıdalar ve şeker alkollerinde aslında sizler için büyük bir gizli tehdit bulunuyor. Meyve tüketimi ile doğal şeker alsanız da aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

Şekerden kaçınmak için tatlandırıcı kullanmak ise daha büyük sorunlara yol açar. Tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Şeker isteğinizi köreltmek için günde iki kuru kayısı ya da kuru incir tüketebilirsiniz. Bir parça bitter çikolata da şeker isteğinin kaybolmasını sağlar. Hazır gıdalardan uzak durmalı ve olabildiğince kendi hazırladığınız salça ve sosları tüketmelisiniz. Şekerin vücuda zararlarının yanı sıra sizlerin halsiz kalmasını da sağlaması yüzünden gün içinde kendinizi bitkin de hissedersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir