Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

Güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığının korunmasında büyük bir öneme sahiptir. Güneş gözlüklerini göz sağlığı açısından ele alırken gözlük camının UV ışınlardan koruması, göz yorgunluğuna sebep olmayan bileşimlerden oluşması, göz sağlığını bozabilecek ya da bozma ihtimalini doğurabilecek hiçbir unsur barındırmaması gibi özelliklere önem verilmelidir.

Günümüzde gözlüklerin göz sağlığındaki önemi ile yarışır bir biçimde dikkate alınan gözlük modelleri her ne kadar moda ile farklı özellikler taşısa da temelde kullanıcının yüz hatlarına göre seçilmesi gerekir. Bir dönem kemik gözlük moda iken bir dönem damla denilen model öne çıkıyordu ancak modadan ziyade kişinin yüz hatlarına uygunluk taşıması çok daha önemlidir.

Gözlük Seçimi
Gözlük Seçimi

Hangi Yüz Şekline Hangi Model Daha İdealdir?

En sık karşılaşılan yüz şekli oval yüz tipidir. Oval yüzlerde neredeyse her tip çerçeve simaya uygunluk taşır. Fakat yumuşak bir tasarıma sahip olan ve köşeli çerçeveler daha vurucu bir etki sağlar. Çenenin sivri kaldığı ters üçgen denilen yüz tipinde ince çerçeveli ya da çerçevesiz gözlükler idealdir.

Kare yüz denilen minyon yüz tiplerinde ise yuvarlak, kıvrımlı modellere yönelmek faydalı olabilir. Alışılageldik oval çerçeveli modeller de yüzün keskin imajını yumuşatarak dengeler. Oval yüz tipi gibi birçok gözlük tipinin uygunluk gösterdiği dikdörtgen yüz tipinde de hem yuvarlak modeller hem de kare modeller daha ideal bir görünüm kazandırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir