Yumurta Tüketmenizi Gerektirecek 9 Neden

İnsanların özellikle kahvaltı dönemlerinde severek tükettikleri yiyeceklerin en başında yumurta gelir. Her yaş gurubu insanların severek tükettiği yumurta genelde yağda ya da rafadan olarak kaynatılarak yapılır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız günlük olarak en az 1 tane yumurta tüketmeniz gerekir. Yumurta tüketmenin bilinen 9 faydası vardır. Yumurtanın birinci faydası vücut için gerekli olan amino asidi sağlamasıdır.

Yumurtada vücut için gerekli 9 amino asit vardır. Yumurtanın bilinen ikinci faydası kalsiyum ihtiyacının sağlanması ve dolayısı ile kemik güçlenmesine katkı sunmasıdır. D vitamini deposu olan yumurta dişlerinde sağlam olmasını sağlar. Yumurtanın üçüncü yararı vücudu enfeksiyonlara karşı koruması olmuştur. Hastalıklara karşı koruma sağlayan yumurtanın dördüncü yararı vücutta gerekli olan selenyum ihtiyacını karşılaması olmuştur.

Yumurtadaki Vitaminler
Yumurtadaki Vitaminler

Yumurtadaki Vitamin

Selenyum sinir sisteminin gelişmesine katkı sunar. Yumurta tüketmenin beşinci faydası yumurta içerisindeki B vitamini ve omega 3 yağları ile saçlarınızı koruması olmuştur. Yumurtanın altıncı faydası yumurtanın protein deposu olmasıdır. Özellikle vücut geliştiren insanlar vücutlarının ihtiyaçları için gerekli besinleri yumurtadan alırlar.

Yumurtanın bilinen bir diğer faydası ise kilon beynin büyümesi ve gelişmesini sağlamasıdır. Yumurta özellikleri bakımından çok önemli bir besin maddesidir. Çok düşük yoğunluklu lipoprotein üreten bünyelerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski daha yüksek üründür. Yumurtanın 9 . faydası yumurta içinde bulunan lütein ve zeaksantin isimli antioksidanların gözlerinizi koruması ve en sık görülen göz hastalığı olan katarakt oluşumu riskini azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir