sıcak hava

Yaz Mevsiminde Bunlara Dikkat Edin 

İlkbahar ve yaz ayları sıcak havası ile insanların büyük bir kısmının en sevdiği mevsimlerden bir tanesi. Ancak özellikle de yaz ayları ortaya çıkan aşırı nem ile beraber hava ciddi anlamda bunaltıcı bir hal almış olur. Yaşlılar, bebekler, hamileler ve evcil hayvanlar; bu tarz aşırı nemli havalarda güneşe maruz kalırlarsa ortaya ciddi sorunlar çıkacağı için insanların bu aşamada dikkat etmeleri gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır.

sıcak hava
sıcak hava

Sıcak Havada Zarar Görmemek İçin

Öncelikli olarak havaların en fazla ısındığı günlerde çok zorunlu olmadıkça 10.00 ila 16.00 saatleri arasında açık havaya çıkılmamalı, güneşlenmemeli ve denize girilmemelidir. Denize girilecek ya da güneşe çıkılacaksa en az 15 faktörlü güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Isınan hava ile beraber terleme oranı da artış gösterecektir. Dolayısıyla bu su kaybının mutlaka günlük olarak önüne geçilmesi önem kazanmaktadır. Bunun için ise asitli, kafeinli, alkollü, şekerli içecekler dışında başta su olmak üzere ayran, meyve suyu, soda gibi içecekler de kullanılabilecektir.

serinlemek
serinlemek

Günde iki kere alınacak duş ise vücudun aşırı derecede ısınmasının önüne geçilir. Ancak iş yerinde böylesine bir imkan bulunmayacağı için ense kökü, yüz ve kol gibi bölgeler belirli aralıklar ile ılık suyla yıkanmalıdır.

Bu dönemde vücut direncinin arttırılması adına mutlaka düşük kalorili ve sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir. Böylece vücut bunları tüketirken ekstradan efor sarf etmek zorunda kalmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir