Yatak Seçiminin Sağlığa Etkileri

Dinlenmenin en güzel yöntemi olan uykunun hem hangi koşullarda hem de nerede yatıldığına bağlı olarak kalitesi değişir.Uyku kalitesi incelenirken genelde ortam koşullarından bahsedilir. Uykunun karanlık, sessiz ve temiz havalı ortama olan ihtiyacı söz konusu olduğunda sıklıkla uyku sürecinde insanların gelişme ve yenilenme döngüleri, beyin işlevleri ve psikolojik olarak nasıl etkilenildiği izah edilir. Ancak yatakların önemi genellikle unutulan önemli bir unsurdur. Kalitesiz yatakların bel ve omuz ağrılarına yol açabilme tehlikesi bulunur. Bunun yanı sıra konforlu kullanım imkanı tanıyıp tanımadığına dikkat etmek gerekir ki uzun süreli ve sıkıntısız bir kullanım mümkün olabilsin.

Yatak Seçimi
Yatak Seçimi

Yatak Sertliği ve Boyu Neye Göre Seçilmelidir?

Yatakların çok yumuşak olması direkt vücudu sarmalarcasına şeklini aldığı için uzun süreli kullanımda bel kavisinin bozulmasına yol açabilir. Sert yatakta ise omurganın zorlanması nedeniylebel ağrıları oluşur. Özellikle doktor tavsiyesi olmadığı müddetçe orta sertlikte ve ortopedik olan yatakların tercih edilmesi idealdir.

Yaylı yatakların kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta, yayların bulunduğu noktaların uzun süreli kullanımda yükselti yaratması ve sertleşmesidir. Aynı zamanda metal yaylar kullanılmasının belli bir elektromanyetik alan oluşturması sebebiyle faydadan çok zararlarının oluşabileceği ifade edilir. Yaysız yatakların rahat olmadığı yanılgısına düşmemek gerekir. Günümüz teknolojisinde oldukça kaliteli seçeneklere ulaşmak mümkündür.

Yatak boyu ise genellikle standart olur. Aşırı uzun boylu kişiler için yatak uzunluğunun, boy uzunluğundan yaklaşık 15 cm kadar fazla olması iyi olur. Ancak standartların dışına çıkıldığı zaman yatak odası tekstil ürünlerini bulmak da zorlaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir