Vicksin Faydaları

Özellikle nenelerimizden çok duyarız değil mi? Yani eski nesilden 🙂 Başım ağrıyor dediğinizde “Oğlum orda vicks var bak.” diyebilirler. Veya karnım ağrıyor dediğinizde, saçımda konak olmuş ya da kepek olmuş dediğinizde… Her türlü derde deva olarak kullanırlar bu vicksi. Peki gerçekten öyle midir?

Vicksin Faydaları Nelerdir?

Tıpkı eski nesilden olan nenelerimizin de dediği gibi, aslında bu vicks her derde deva gibi bir şey.

  • Baş ağrısında çok etkili bir ilaçtır. Başınızda ağrıyan noktaya bununla masaj yaparsanız ya da koklayarak kullanırsanız, baş ağrısının kısa bir süre sonra geçtiğini görebilirsiniz.
  • Hafiften üşütme durumunda veya soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda; tıkanan burnu açmak için birebirdir. Ayrıca böyle durumlarda bununla ayaklarınızın altına masaj yapıp, gece o şekilde uyursanız; sabah daha dinç kalkarsınız.
  • Kas ağrılarında da masaj yaparak kullanabilir, kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz.
  • Cildinizde herhangi bir sebeple morarma söz konusu ise, vicks ile bu bölgeyi ovalayın. En kısa zamanda düzelecektir.
  • El ve ayakta oluşan çatlaklara, özellikle de topuklarda oluşan çatlaklara çok iyi gelir. Yani nemlendirici özelliği de vardır.
  • Özellikle yaz aylarında baş belası olan sineklere ve böceklere karşı sizi korur. Cildinize bir miktar vicks uyguladığınızda, sinekler ve böcekler sizden uzak duracaktır 😉

Dipnot: Vicks üzerinde burun delikleri içinde kullanmayın yazıyor fakat bazılarımız inatla kullanıyoruz. Ve kullananlar iyi bilir ki; o şekilde inanılmaz derecede nefes açıyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir