yaşlanma geciktirme

Yaşlanmanızı Geciktirecek 7 Yiyecek

Doğru ve düzenli beslenme ile sağlığınıza dikkat edebileceğiniz gibi aynı zamanda yaşlanmanın etkilerini de geciktirmeniz mümkün. Buzdolabınızdan eksik etmemeniz gereken bu 7 yiyecek ile hem sağlığınızı koruyacak hem de genç kalmayı sağlayacaksınız.

Genç Kalmanızı Sağlayan 7 Besin

Brokoli diyet yapan ya da sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişilerin sofralarından asla ayırmadıkları bir gıda maddesi. İçeriğindeki antioksidan ve gluko-sinolat maddelerinin hem yaşa bağlı olan kanser riskini azaltmasını hem de hücre DNA’sına zarar veren maddelerin zararsız hale getirilmesini sağlayarak hücrelerin yaşlanmasına engel oluyor.

Kuru erik ülkemizde çok fazla tüketilmeyen fakat sağlıklı beslenmeyi kendisine ilke edinmiş kişilerin ise sofralarından asla ayırmadıkları bir besin maddesi. Gün içerisinde 1 avuç kadar tüketilen kuru eriğin kanseri ve yaşlandırmayı önlediği araştırmacılar tarafından tespit edildi.

Ayçekirdeği yağlı yapısı sebebiyle tüketmekten kaçındığımız bir gıda maddesi. Fakat E vitamini açısından oldukça zengin bir yapıya sahip. E vitamini de yaşlanmanızı engelleyen bir vitamin çeşidi olduğu için çiğ ve tuzsuz bir şekilde tüketildiği zaman cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

Soğan hemen hemen her yemeğin içerisinde tükettiğimiz bir gıda maddesi. Sarı ve kırmızı soğan içeriğindeki kersetin maddesi sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, cildinizin elastike bir yapıda olmasını sağlıyor, yaşa bağlı olan kireçlenme ve romatizmaları önlüyor.

Soya sütü çok fazla tüketmeye alışık olmadığımız besinlerden. Fakat menopoz sonrası oluşabilecek olan kemik erimesi riskini azaltıyor.

Kırmızı biber betakaroten maddesine sahip olan bir besindir. Aynı zamanda oldukça yüksek bir C vitamini deposu olan kırmızı acı biberler cildinizin genç kalmasını sağlayan en önemli besinlerdendir.

Baklagiller de hücrelerinizde oluşacak herhangi bir DNA mutasyonunu engelliyor. Bu da genç ve güzel kalmanıza oldukça büyük destek sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir