bayan

Vajinada Diş Olur mu?

Vajina dişi hakkında birkaç farklı kültürde bulunan bazı halk hikayeleri var; Latince ” “toothed vagina”  için bir kadının vajina dişleri olduğu efsanesi yaygındır. 2007 yılında yayınlanan bir kara komedi filminde bile ekran görüntüleri var. Ama gerçekte bir vajina içinde diş olabilir mi?

Diş Çıkartan Tümörler

Düşüncesi bile garip ama vajinal tümörlerde diş oluşumu nadir değildir. Dişler en sık bazı tümör veya kist tiplerinde oluşur. Olgun teratom olarak da bilinen yumurtalık dermoid kistleri tüm yumurtalık tümörlerinin % 20’sini oluşturur. Bu kistlerdeki yumurtalık geninden meydana gelen germ hücreleri, insan dokusunun her türlü öncül maddesi olan santral hücreleridir. Germ hücreleri erken insan gelişiminde bulunan tüm doku türlerini içerir, yani bir insan çocuğunun bileşenleri vardır.  Bazen, bir kist durumunda olduğu gibi, bu hücreler, organize ve işleyen bir fetus yerine, insan parçalarının kaotik bir kütlesine, kemik, saç, deri ve dişlerin büyümesine neden olurlar.

Çoğu zaman, dermoid kistler zararsızdır ve cerrahi olarak çıkarılır. Bazen kistler rahatsızlık verebilir. Dişli teratom tümörleri, Hintli bir kadının gözü ve bir Amerikan çocuğunun ayağı da dahil olmak üzere beklenmedik diğer yerlerde büyüyebildi. Bununla birlikte, dişlerin bulunduğu tek tür tümör değildir. 4 aylık bir bebek Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde beyin ameliyatı geçirdi. Doktorların buldukları şey çok şaşırtıcıydı; çok özel bir beyin tümörü türü nedeniyle beyninin içinde birden fazla diş oluşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir