bill gates mark zuckerberg

Üniversite Mezunu Olmadan Zengin Olanlar

Günümüzde iş bulabilmek için illa ki üniversite mezunu olmak gerekiyor. Yani çoğu yer bu şartı arıyor. Üniversite okuyamadığı halde zeki ve yetenekli olanlar ise, sırf diplomaları olmadığı için işsiz kalıyor. Aslında çok adaletsiz bir durum. İnsanlar işe alınırken diplomaya değil, yeteneklerine bakılmalı. Yapılacak işin üstesinden gelme kapasitesi var mı diye bakılmalı. Ama maalesef ki sistem öyle işlemiyor. Bu sisteme inat; üniversite okumadan zengin olanlar da var… Ya da okuduğu bölümden memnun olmayıp yarıda bıraktığı halde zengin olanlar…

Üniversite Okumadan Zengin Olanlar

  • Bill Gates. Kendisi, üniversiteye başlamış ama bırakmış olan kişilerden. Harvard Üniversitesi’ndeki öğrenimini yarıda bırakarak, Microsoft’u kuruyor. Ve böylece zenginliğe bir adım atmış oluyor.
  • Mark Zuckerberg. Aynı şekilde; Harvard Üniversitesi’ni yarda bırakarak, meşhur sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’u kuruyor. Ve bu sayede genç yaşta zengin oluyor.
  • Sean Parker. Hacker olduğu için genç yaşta tutuklanıyor. Buna rağmen çalışmalarına devam ediyor. Bilgisayar programcılığı alanında kendini geliştiriyor. Mark Zuckerberg ile tanışınca da Facebook’un ilk başkanı olarak zenginliğine zenginlik katıyor.
  • Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ise iki üniversite değiştirmiş birisidir. Önce Missouri Üniversitesi’ne başlayıp, daha sonra New York Üniversitesi’ne geçiyor. Burada okurken de, Twitter’ı kurma fikri geliyor aklına. Bu siteyi kurarak zenginliğin yolunu buluyor.
  • Gabe Newel. Harvard Üniversitesi’nde okurken, derslerle ilgilenmeyip Microsoft’un bir çalışanı oluyor. Tam 13 yılını burada geçiriyor. Ve daha sonra ayrılıp Valve’yi kuruyor.

Sizler de bu zenginler gibi olabilirsiniz. Yeter ki isteyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir