halı

Teknik Olarak Bilmeniz Gereken 6 Temel Halı Türü

Halı satın almayı düşünüyorsanız, mevcut halı seçeneklerinin sayısı kafanızı karıştırabilir. Mevcut stiller ve türler hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırmak, satın alma kararınızı kolaylaştıracaktır. Özelliklerini bilerek alırsanız pişmanlıklar yaşamazsınız. İşte, o 6 temel halı türü:

1- Velur (Velours): Genellikle çok sık tek kat iplikten daha ince dokumalardır. Kaliteli modeller, kadifemsi ve pürüzsüz olmalıdır. Halının havları kısa tutulduğundan temizliği çok kolaydır. Özellikle çocuk odalarında veya dilediğiniz her yerde rahatlıkla kullanılabilir.

halı
halı

2- Saksoni (Saxony): Halı lifleri önce halka şeklinde dokunur, daha sonra düzgün şekilde kesilerek dik hale getirilir. Saksoni tip halılar, dayanıklılık açısından tercih edilir ve yaygın olarak kullanılır. Bu piyasadaki halının en popüler tarzı olmasına rağmen, ayak izlerini ve diğer izleri daha fazla gösterme eğilimi vardır.

3- Frize (Briye-Twist-Frieze): Saksoni türü halılar gibi lifler, önce halka şeklinde dokunup kesilirler. Ancak, lifler hafifçe bükülerek halı yüzeyi pürüzlü bir hale getirilir. Oldukça yüksek sıklıkta üretilen bu halılar, ayak izlerini gizlemek için idealdir.

halı türleri
halı türleri

4- Shagy (Frieze-Shagy): Son yıllarda gösterişli ve modern tarzları ile popüler olan Shagy halılar, frize halılara benzer şekilde dokunur, fakat farklı olarak lifler çok fazla bükülerek kıvırcıklaştırılır ve daha gevşek dokunarak yumuşak bir doku elde edilir.

5- Bukle(Loop): Halı lifleri halkalar halinde dokunur ve kesilmeden bırakılır. Bukleleri kalın lifli olanlara “berber bukle” denir. Standart bukle (ya da buklet) halılar genellikle düşük kaliteliler olarak sayılırlar, ancak ekonomi ve yüksek dayanıklılık açısından idealdir.

6- Rölyef (Cut & Loop): Düşük bukle lif ve yüksek kesik hav dokuları ile kontrast oluşturan, farklı ve modern versiyonlarına bolca rastlayabilirsiniz. Rölyef halılar şık ve iddialıdır, oturma odaları, salonlar veya yatak odaları için estetik bir seçimdir.

Her türlü Halı modeli için yıkama hizmeti arıyorsanız İzmir Halı Yıkama Firması olan Beşerler Halı Yıkama firmasından hizmet alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir