Soğuk Duş Almak Faydalı mı?

Duş almak her daim sağlıklı bir tercih olup beden temizliğini sağlarken aynı zamanda ruhsal olarak da rahatlamaya neden olur. Vücutta bulunan elektriğin atılmasında suyun önemi oldukça büyüktür. Bu sayede de beden daha dinlenmiş ve dinç olur. Birçok kişi sıcak ya da ılık duş almaktan hoşlanırken bazıları ise soğuk duş tercih eder.

Soğuk duş almak bedensel olarak fayda sağlar. Fakat buna alışkın olmayan kişilerin hastalanmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra cildinizin de sıkılaşmasına neden olan soğuk duş kan dolaşımı içinde son derece önem taşır. Fakat hiç soğuk duş almayan kişilerin birden soğuk su ile duş almaya başlaması zor olabilir. Yaz sezonunda dış alanlarda yer alan plaj duşlarında akan soğuk su ile duş almak ile evinizin banyosuna bu duşu almak biraz daha fazlı olduğu için deneyim öncesinde yavaş yavaş suyun soğutulması önerilir.

Soğuk Duş Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Alışkın olan kişiler yaz ya da kış ayları fark etmeksizin soğuk su ile duş alırlar. Özellikle sabah kalkınca alınacak olan soğuk duş daha zinde olmanızı ve güne hazırlanmanızı sağlar. Fakat soğuk su ile duş almaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışarak herhangi bir rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığını öğrenmeniz de önemlidir. Aynı zamanda soğuk duş alırken suya bedeninizi yavaş yavaş alıştırmanız da önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir