Saç Çıkaran Bitkiler

Çoğunlukla saç dökülmesi toplumumuzda büyük sorun teşkil ediyor. Genetik sorunlar ya da çevresel şartlar nedeniyle saçlar cansızlaşıyor ve seyrelme gösteriyor. Erkeklerde olduğu kadar günümüzde kadınların da oldukça sıkıntı yaşadığı bu konu saç ekim merkezleri ile telafi edilebiliyor. Ancak saçınızı canlandırmak, dolgun hale getirmek için doğal yöntemler de mevcuttur. Bunun için bazı önlemler alınabilir ve bu şekilde saçınızın gürleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Doğal bazı bitkilerin saç çıkarmada oldukça etkili olduğu ispatlanmıştır. Bu bitkiler hangileridir?

Hindistan Ceviz Sütü

Saç çıkaran bitkisel ürünlerden biri olarak bilinen Hindistan ceviz sütü düzenli bir şekilde kullanıldığında etkisini göstermektedir. Bu sütü uygularken saç derisine masaj yapılmalıdır. Bununla beraber Hindistan cevizi yağı da aynı şekilde saçın çıkmasında etkilidir. 20 ml Hindistan ceviz yağına 2 çay kaşığı limon sıkılır ve saç derisine uygulanır. 20 dakika beklenir, saç yıkanır. Düzenli aralıklarla bunu deneyebilirsiniz.

Lavanta

Lavantanın en büyük özelliği saçların dökülen bölgelerinde saçların yeniden çıkmasını sağlamaktır. Lavantayı pek çok aktardan temin etmek mümkündür. 750 ml kaynar suyun içine bir tutam lavanta atılır ve 5 dakika demlemeye bırakılır. Saçlar temiz ise demlenen su ile saçlar yıkanarak yarım saat beklenir. Bu yöntem haftada 1-2 defa uygulanabilir.

Zeytinyağı ve Bal Karışımı

Saçların ölü hücrelerini yeniden canlandırması ile bilinir. Saç dökülmesini en aza indirir ve saçların çıkmasına yardımcı olur. İki çay kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. İçine bir de 1 çay kaşığı toz tarçın eklenir. Saçsız bölgelere uygulanır. Ciltte 15 dakika bekletilir ve durulanır. Haftada 3-4 kez uygulanması uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir