Yumurtanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen yumurta protein bakımından oldukça zengindir. Sabah kahvaltılarda 2 adet yumurta yemek vücut açısından oldukça sağlıklı ve önemlidir. Son dönemde yapılan araştırmalar özellikle yumurtanın cilt sağlığı açısından önemini de ortaya koymaktadır.

Yumurta Akı Maskesi Yapımı   

Yumurta akının kullanımı cilt için faydalı olduğundan günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun için yapılan maske de oldukça kullanışlıdır. Önce 2 adet yumurtayı alıyoruz ve köpürene kadar çırpıyoruz. Üzerine taze olacak şekilde limon suyu sıkılır. Ardından 1 yemek kaşığı sirke eklenir ve ortaya homojen bir karışım çıkar. Göze temas etmemesine dikkat edilerek yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Ortalama 15 dakika beklenir ve su ile durulanır.

Yumurta Sarısı Maskesi

Yumurta sarısı da tıpkı akı gibi cilde faydalı yönleri ile tercih edilir. Öncelikle bir yumurtanın sarısı ile bir tatlı kaşığı taze limon suyu birlikte çırpılır. Peşine 1’er tatlı kaşığı süt ve bal eklenir. Az bir miktar tuz da katılır. Balın etkisini kaybetmemesi için tahta karıştırıcı ile karıştırılır. Ortaya çıkan maske parmak yarımı ile boyun ve yüz bölgesine yedirilir. 15 dakika bekledikten sonra karışımdan kalan kısım yine yüz bölgesine sürülecektir. Yarım saat beklenir ve akabinde ılık su ile fazla bastırmadan temizlenme yapılır. Ekstradan bir nemlendirici kullanmaya gerek kalmaz. Bu iki şekilde yapacağınız maske ile ciltte gençleşme ve sıkılaşma sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir