Parfümler Bozulur mu?

Parfüm saklama koşullarını bilmeyenler, son kullanma tarihi geçen parfümleri kullananların tek sorusu parfüm bozulur mu, oluyor. Parfümün yanlış saklanması ise hem miktarında azalma olurken hem de kimyası bozularak notaları kaybolur.  Bu da kokuların değişmesine sebep olur. Peki, Parfüm bozulur mu? Evet, parfüm bozulur. Bu sebeple de saklama koşullarına dikkat etmek gerekir.

Sıcak ya da Soğuk Hava Şartı Parfümü Bozar mı?

Aşırı sıcak ya da soğuk parfümün bozulmasına sebep olur. Özellikle aşırı sıcak parfümlerin bozulmasını daha da hızlandırır. Parfüm saklama dereceniz ise 20 derece ve altıdır.  Bunun yanı sıra ışıkta parfüm için zararlıdır. Hem kimyasının bozulmasına hem de kimyasını bozar. Bu sebeple kutusunda saklanması önerilir.

Parfümün Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Parfüm yukarıda belirttiğimiz durumlara maruz kalmaya devam ettikçe zaman içinde bozulmaya başlar. Notaları kaybolan parfümün kokusu ilk satın aldığınız gibi kokmamaya başlar. Aynı zamanda kalıcılığı da azalır. Zaman içinde ekşi ve plastik gibi bir kokuya sahip olmaya başlar.

Parfümlerin Son Kullanma Tarihi Var mı?

Parfümlerin son kullanma tarihi vardır. Bu tarihler genel olarak belli kodlama şeklide yer alır. Harf ve rakamlardan oluşan bu kodlama da ilk harf ay sonraki rakam yıl ve en son ise gün olarak okunabilir. Bu kodlama ya da açık bir tarih yok ise parfümler iyi saklama koşulları içerisinde 3 yıl bozulmadan kalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir