gebelik

PCOS ile Hamile Kalmanız Mümkün mü?

Fazla kilolu veya obez olmanın hamile kalmayı zorlaştıracağını duymuşsundur. Bunun sebeplerinden biri aşırı kilolu kadınların, gebeliği zorlaştıran üreme koşulları olan polikistik over sendromu (PCOS) geliştirme risklerinin daha yüksek olmasıdır. Peki, nedir bu PCOS, neden olur, tedavisi var mı?

gebelik
gebelik

Polikistik Over Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tıbbi uzmanlar PCOS’nun kesin sebebinden emin değilken, bu bozukluğun bir kadının yumurtalıklarının normalden daha yüksek miktarda androjen üretmesine neden olduğunu biliyorlar. Androjenler her iki cinste de üretilen “erkek” hormondur. Bununla birlikte, düşük hormon miktarı kadınlarda yapılır. Bir kadının vücudundaki androjen üretimi aşırı olduğunda, yumurtlama ve menstrüasyon gibi tipik kadın üreme işlevlerine müdahale edebilir.

Bu süreçler bir kadının hamile kalması için gereklidir. Bu nedenle, düzenli ovülasyon ve menstrüasyon elde edilene kadar, PCOS’lu kadınlarda gebelik mümkün değildir. Neyse ki, durum için tedaviler var.

Seçenekler; doğurganlık tedavisi, diyabet ilaçları, doğum kontrol hapları ve cerrahi girişimdir. Belki de bozukluğun üstesinden gelmek için en sağlıklı ve en az invaziv yol, kilo kaybı, egzersiz ve sağlıklı bir diyet gibi yaşam tarzı değişikliklerini yapmaktır. PCOS’unuz varsa, mevcut vücut ağırlığınızın sadece %5 ila 10’unu kaybetmek, döngüsel menstrüasyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

gebelikte uyku
gebelikte uyku

PCOS’ unuz olduğu sürece hamile kalırsanız, gestasyonel diyabet ve gebelikle ilgili yüksek tansiyon riski yüksek olacaktır. İyi haber şu ki, düzgün bir şekilde yönetilirse gebeliğin PCOS ile mümkün olmasıdır. Bu, doktorunuzun tavsiyelerini takiben ve gebe kalmadan önce gerekli önlemleri alıp hamileliğinizin her üç trimesterinde sağlıklı bir yaşam tarzı izlemek ve yakından takip etmek anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir