meme kanseri

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Meme kanseri, cerrahi işlem gerektiren (invaziv) veya gerektirmeyen (noninvazif) tümörün büyüklüğüne bağlı olarak ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına göre, evre olarak adlandırılan farklı gruplara ayrılır. Evre “0” kanseri, invaziv olmayan küçük bir tümörü gösterirken, Evre” IV”, kanser yayılımı gösteren en yüksek evredir. Kanserin invaziv olup olmadığını ve memenin dışına da yayılmadığını belirlemek için bir cerrah bir veya daha fazla lenf nodunu çıkarır ve kanser hücreleri için onları inceler.

meme kanseri
meme kanseri

Meme Kanseri için Tedavi Alternatifleri

Meme kanseri tedavisinin seyri, kanserin evresine, kadının yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • Lumpektomi veya tümörün cerrahi olarak çıkarılması.
  • Kısmi mastektomi; tümörün ve bazı çevresindeki dokuların alınmasıdır.
  • Total mastektomi ya da tüm memenin çıkarılması, koltuk altından lenf düğümleri bırakılıyor.
  • Modifiye radikal mastektomi; memenin tamamının, bazılarının koltuk altından lenf düğümlerinin ve daha küçük göğüs kaslarından birinin çıkarılmasını içerir.
meme kanseri tedavi
meme kanseri tedavi
  • Kemoterapi; kanserli hücreleri yok etmek için ilaç kullanır. Kemoterapi ameliyattan önce veya sonra da kullanılabilir.
  • Radyasyon; kanserli hücreleri öldürmek için radyoaktif ışınları kullanır.
  • Hormonal terapi; östrojen ve progesterona duyarlı belirli meme kanseri türleri için kullanılabilir. Testler, hücrelerin hormonlara tepki gösterip gösteremeyeceğini belirleyebilir.
  • Avastin ve Herceptin’i içeren hedefli ilaçlar verilebilir.

Ölümcül meme kanseri teşhisi ile yorucu bir tedaviyi sürdürdükten sonra, kanserin tekrarlama riskine karşı gözetim altında olma zorunluluğu sinir bozucu olabilir. Yine de, şansınız yüksek sayılır; kadınların % 70’i ilk teşhisten sonra beş yıldan fazla yaşıyor, % 50’si için ise hayatta kalma oranı 10 yıldan fazla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir