doğum

Kolay Doğum için Önemli Öneriler

Normal yolla doğum yapmak isteyenler doğum öncesinde stres yaşamamaları için bazı önemli detaylara dikkat etmeleri gerekir. Sancılar yavaş yavaş başladığı zaman hemen ılık bir duş alın ve daha sonra hastaneye gidin. Ilık duş kasları gevşeteceği için sancıları daha az hissedeceksiniz. Doğum suyunuz geldiyse ayakta durmayın hemen uzanın.

doğum
doğum

 Doğum için Kolay Öneriler

Doğumunuzun yaklaşacağı günü bildiğiniz zaman kendinizi telkin edin ve strese girmeyin. İki sancı arasında düzenli nefes alın. Doğum sırasında doktorunuz demeden kesinlikle ıkınmayın. Ikınma sırasında bir bez ısırabilirsiniz. Bez ısırdığınız zaman daha fazla güç sarf eder ve ıkınma işlemi daha kolay olur.

Bağırmak istediğiniz zaman kendinizi asla sıkmayın ve çıklık atın. Ikınma sırasında her zaman derin nefes alın ve kendinizi tutmayın. Gerektiği zaman doğum masasından da destek alın. Sancılar bazı durumda uzar ve doğum olayı gerçekleşmez. Endişe duymayın ve her zaman kendinizi telkin edin.

doğum yapmak
doğum yapmak

Bebek doğduğu zaman plasenta doğar. Plasenta sırasında ağrı olmaz. Bebek doğduğu zaman kendinizi hemen serbest bırakmayın. Bebek doğduğu zaman bazı durumlarda karnınıza masaj yapılır, endişelenmeyin. Karın masajının amacı, plasentanın kolay şekilde çıkmasıdır. Karın masajı ile rahim de daha hızlı toparlanır. Bebek doğduktan sonra rahim hemen eski haline dönmeye başladığı için hafif ağrı duyabilirsiniz. Doğum sonrası bebeği hemen emzirdiğiniz zaman kanamanın azaldığını da görürsünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir