lekeler

Halı Lekeleri ile Mücadele Yolları

Halınıza üzerine bir şeyler dökerseniz, çabuk davranmanız önemlidir. Çünkü ne olursa olsun (düz su bile) liflere yapışır ve kurutulduktan sonra çıkarılması o kadar kolay olmayabilir. En iyi yaklaşım döküleni, kuru, temiz bir bezle veya kâğıt havlu ile temizlemek ve kurumasını beklemektir.

leke
leke

Halınıza Dökülebilecek Muhtemel Şeylerin Lekeleri için İpuçları

  • Meyve suyu, şarap veya kahve gibi biraz daha zararlı lekeler için; oda sıcaklığında soda ve pudra serpebilir, sonra kâğıt havlu veya temiz, beyaz pamuklu kumaş ile silebilirsiniz. Alternatif olarak, renksiz bir sirke ve sıcak su da kullanabilir ve benzer şekilde temizleyebilirsiniz. Lekeyi ovmayın, çünkü lekeyi halıya ve liflere daha derine doğru itebilirsiniz. Temiz olduğu zaman ve kuruyana kadar, halıyı hava dolaşımı için kaldırın ve kurutun.
  • Bir döküntü (zeytinyağı gibi) yağ içeriyorsa; yağ lekesine un koyup daha sonra en az 15-20 dakika boyunca üzerine samanlı kâğıt basın, kâğıt yağı emer. Ardından, unu temizleyin veya vakumlayın, daha sonra temiz, kuru bir kâğıt havlu veya bezle tekrar temizleyin. Alternatif olarak, su kullanmadan, az miktarda sıvı bulaşık deterjanı dökün ve ovun, sonra da temizleyin. Yağ yok olana kadar tekrarlayın. Bu noktada, az miktarda deterjan ve beyaz sirke ile sıcak su, noktayı daha da temizlemek için kullanılabilir.
lekeler
lekeler
  • Halınızda bir miktar sakız, balmumu veya ruj katmanı varsa; bir buz küpü ile soğuk şok uygulayıp daha sonra bir kaşıkla kazıyarak, muhtemelen en büyük parçacıkları yüzeyden çıkarabilir, sonra alternatif temizliğe geçebilirsiniz. Bazen aseton işe yarayabilir, ancak önce küçük bir alanda test etmeye dikkat edin. Herhangi bir renk geliyorsa durun ve profesyonel bir halı uzmanından yardım alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir