kira parası

Kiracı Kirasını Ödemezse Ne Yapılabilir?

Ev sahiplerinin bazı durumlarda sıkıntıya düştüğü olaylardan birisi de kiracısının vaktinde kirayı ödememesidir. Şayet kiracı önceden yapılmış olan sözleşmenin kurallarına uymazlar ise ev sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı doğar. Ev sahipleri kira ödemeyen kiracıların karşısında bazı hukuksal haklara sahiptirler. Uzun müddet ödeme yapmayan ya da sözleşme şartlarına uymayan kiracılar üzerinde haklarını kullanabilirler. Şayet kiracı ödeme yapmıyor ise ev sahiplerinin prosedür olarak başvurabileceği 2 yol bulunmaktadır.

kira
kira

Kiracı, şayet kirasını ödemiyor ise ev sahibi tarafından kiracısına ihtar gönderilecektir. Şayet bu ihtar karşısında da kiracı kirasını ödemez ise ikinci bir ihtarname gönderilecektir. Yasalarda da belirtildiği üzere ev sahibinin iki ihtarına karşı da kiracı kayıtsız kalırsa ev sahibinin kiracısını tahliye etme hakkı doğar.  Yani ev sahibi hakkı olan iki ihtarnameyi yolladıktan sonra geri dönüş alamaz ise yetkili birimlere başvurma hakkına sahiptir. Böyle bir durumda kiracı iki ihtarname neticesinde de kirayı ödemediği için evden çıkmak zorundadır.

İcra Yöntemi

Bunların dışında ikinci bir yol ise icraya başvurma yöntemidir. Ev sahibi icraya başvurarak hakkını alabilmektedir. Bu şekilde herhangi bir ihtara gerek kalmadan icra dairesi tarafından kiracıya ödeme emri yollanır.

kira parası
kira parası

Ödeme emri sonrasındaki 30 günlük süreçte kiranın ödenmesi gerekir. Aksi durumda ev sahibi kiracının tahliyesini isteyecektir. Bu tahliye için ev sahibinin yeniden icra müdürlüğüne başvurması gerekecektir. Buradan gelen sonuç akabinde kiracıdan kiranın ödemesi talep edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir