holding kurmak

Holding Kurmak İçin Ne Yapılmalı? 

Türk Ticaret Kanununa göre şirketler anonim, kolektif, limited, komandit ve kooperatif şirketler olarak ayrılmıştır. Ayrıca kanunda bu şirketlerin kuruluşu, özellikleri detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Holding ise bir şirketin başka şirketlerin %50’sinden fazla hisselerini alarak şirketlerin yönetim ve karar organlarını ele geçirmesiyle oluşur. Buradaki önemli kısım anonim şirketlerin denetim ve yönetim altında şirketlerin hukuksal kişilik ve bağımsızlıklarının devam etmesinde yatar. Bu sebepten ötürü holding içerisinde bulunan herhangi bir şirketin muhtemel uğrayacağı zarar diğer şirketleri etkilemeyecektir.

holding
holding

Holding Nasıl Kurulur?

Holding kurmak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan izin alınmalıdır. Holdinglerin kuruluş ve işleyişi açısından anonim şirketlerden hiçbir farkı yoktur. Fakat ana sözleşmede belirtilen amaç ve konu ile kar dağıtımı ile ilgili bazı konularında farklılık gösterebilir. Holding ve Şirketler Topluluğu birbirinden farklıdır. Şirketler topluluğu şirket tanımlamasına girmez. Şirketler topluluğunda birden çok şirketin olması ve bağlı olduğu şirkete hakimiyet sağlayacak nitelikte iştirak gerekir.

holding kurmak
holding kurmak

Holdingteki amaç başka şirketlere iştirak etme niteliğinde gibi görünse de tek şirketten oluşması da olasıdır. Yani örneğin var olan bir anonim şirket holdinge dönüştürülebilir. Bunun olabilmesi için şirket ana sözleşmesindeki ticaret ünvanı ve amaç, konu gibi maddelerin değiştirilmesi ve akabinde bakanlıktan izin belgesi almak yeterli olacaktır. Holdingler ülkede sermaye bazında büyüme ve birikim anlamına da geldiklerinden katkıları büyük olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir