diş çürüğü

Diş Çürümesi Nasıl Önlenir? 

İnsanların görünüşlerini ciddi anlamda etkileyen dişler, bununla beraber sağlık açısından da büyük bir öneme sahiptir. Çünkü diş yapısında herhangi bir sorun kendini gösterdiği zaman yalnızca görünüş anlamında sorunlar kendini göstermeyecek, aynı zamanda farklı sağlıksal sorunlar ortaya çıkacak kişileri rahatsız edecektir. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ise ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

diş çürüğü
diş çürüğü

Diş Temizliği ile Çürük Oluşumunun Önüne Geçin 

Asitli içecekler, çikolata gibi şekerli gıdalar dişlerin iç kısımlarına yerleşecek ve diş minesini yıpratacaktır. Temizlik işlemlerinin yapılmaması durumunda diş çürümesi sorunu kendini gösterecektir. İlk başta diş minesi üzerine yerleşecek olan çürük daha sonrasında ise daha yumuşak bir bölge olan iç tabakaya doğru ilerlemeye başlayacaktır.

Hiç şüphesiz ki diş çürümesini engellemenin en önemli yollarından bir tanesi düzenli olarak günde iki kere dişlerin fırçalanmasıdır.

diş ağrısı
diş ağrısı

Bununla beraber diş ipi de kullanıldığı zaman dişlerdeki tüm noktalar eksiksiz olarak temizlenmiş olur. Seçilecek olan diş fırçası ve macunu konusunda da dikkat edilmesi önemlidir. Diş fırçası düzenli olarak değiştirilmeli, diş macunlarının ise florür oranı kontrol edilerek düşük oranlı olanlar arasından seçim yapılmalıdır. Bununla beraber aşırı şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerin kontrol altında tüketilmesi, tüketim sonrasında ise hiç zaman yitirilmeden de dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde yapılacak olan doktor kontrolleri ile beraber ise dişler her zaman sağlıklı görünüme ulaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir