hindistan cevizi yağı

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizini yıllardır tropikal bir meyve olmasıyla bilinmektedir. Ancak iç kısmının kurutulduktan sonra soğuk sıkım yöntemiyle yağı elde edilmekte ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi yağı, içerdiği laurik asitler sayesinde kötü kokuların oluşmasına engel olması sebebiyle doğal deodorant olarak kullanılmaktadır. Ayak ve koltukaltı bölgelerinde bir parça hindistan cevizi yağı ile düzenli olarak yapılan masajlar zamanla olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

hindistan cevizi
hindistan cevizi

Ayrıca bir bardak suya 1 tatlı kaşığı ilave edilerek oluşturulan karışım ile gargara yapılması sayesinde ağızda oluşacak kötü kokular ve bakteriler önlenmektedir, bebeklerin dış çıkarma sürecinde diş etine hafif masaj yapılması da kaşıntıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cilt Bakımında Hindistan Cevizi Yağı

Sağlığın yanında güzellik ve cilt bakımında da hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Kadınlar için önemli bir unsur olan makyaj temizlemede kullanılmaktadır. Cildi temizlerken nemlendirme etkisine de sahip olması sebebiyle göz çevresi bakımında özellikle tercih edilmektedir.

Hindistan cevizi yağına ilave edilecek esmer şeker karışımı ile, topuk ve dirseklerde oluşan sertliklerden kurtulmak mümkün. Kış aylarında dudak koruyucu olarak da kullanılan Hindistan cevizi yağı, yoğun nemlendirme etkisiyle vücudunuz için de kullanılmaktadır.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı

Ayrıca saç şekillendiricilerin ve yaz mevsiminde deniz ve güneşin etkisiyle yıpranıp nemini kaybetmiş saçlar için de etkili bir maske olabilmektedir.

Daha birçok alanda etkili sonuçlar doğuran Hindistan cevizi yağı gün geçtikçe raflarda daha çok yer almaktadır. Ancak doğal olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir