gebelik

Gebe Kalma Şansını Etkileyen Faktörler

Gebelik, yaşam kadar doğal bir döngü, fakat bu canlılık sürecinin oluşabilmesi için pek çok fonksiyonun bir araya gelmesi gerekiyor. Hem kadın hem de erkek açısından sağlıklı bir beden, güçlü kromozomlar, genetik yapı, doğru zamanlama gibi etkenler, gebe kalma şansınızı etkiliyor.

gebelik
gebelik

Gebelik için Erkek ve Kadın Cinsel Sağlığı

Rakamlara bakalım; bir erkeğin vücudu 1.000 sperm hücresi üretir, ortalama olarak, bir erkeğin sıvısı yaklaşık çeyrek milyar sperm içeriyor. Her mililitre için 20 milyon spermden azı düşük kabul edilirken, mililitrede 39 milyon veya daha fazlasının döllenme için en uygun sayı olduğu düşünülüyor. Ancak çevresel nedenler, yaşam tarzı seçimleri ve tıbbi sorunlar da dâhil olmak üzere sperm hücrelerinin sayısını ve sağlığını etkileyen birçok faktör bulunuyor.

Sigara içme, alkol alımı, uyuşturucu kullanımı (reçeteyle satılan ilaç kullanımı dâhil) veya egzersiz eksikliği, sperm sayısının azalmasına veya zayıf sperm sağlığına katkıda bulunur. 50 yaşından sonra genelde sperm hareketliliği ve miktarında bir azalma olur. Sıcak banyoda veya saunada çok fazla zaman geçirmek sperm sağlığını etkileyebilir, zira testisler içindeki spermin sağlığı için tercih edilen daha düşük bir sıcaklıktır.

hamilelik
hamilelik

Kadınlar için üreme sistemindeki herhangi bir anormallik, gebe kalma zamanı gelince büyük problemlere neden olabilir. Hasarlı fallop tüpleri veya uterus sorunları gebelik veya başarılı gebelikleri önleyebilir. Kadınlar, düzenli tıbbi muayeneler yanında, sağlıklı kalma, uygun kilo verme, tütün, kafein, alkol ve uyuşturucu kullanma ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kendilerini koruyarak gebelik şansını artırabilir.

Anne ve baba olma adayları, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek (günlük bir multivitamin alıp, meyve ve sebzelerle besleyici yiyecekler yiyerek, egzersiz yaparak) dölleme için en uygun sağlıklı zemini geliştirme şansınızı artırabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir