bitki bakımı

Bitki Bakımında Yapılan Hatalar

Balkon, teras ya da bahçe fark etmez; kendine ait bir alanı bulunan insanlar, şimdilerde bu alanları değerlendirmek adına birçok farklı bitkiyi ekmeye özen gösteriyorlar. Fakat birçok kişi ne kadar dikkat etmiş olurlarsa olsunlar fark etmez asla bitkileri ektikleri gibi canlılıklarını koruyamıyor ve kısa sürede bitkiler solmaya başlıyor. Bu durumun uzun sürmemesi adına ise dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmakta.

bitki
bitki

Bitkileri Aşırı Derecede Sulamak

Pek çok kişi bitkilerini sürekli olarak sulamayı tercih ediyorlar. Halbuki her bitkinin su ihtiyacı birbirinden farklı olmaktadır. Bundan ötürü öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerin başında, bitkinin türü gelmekte. Bununla beraber bitkiler sulanırken ona kadar sayılmalı ve sonrasında sulama bırakılmalıdır.

Bölgesel Bitkiler Arasından Seçim Yapma

Kimi bitkiler bazı iklim ve toprak türlerinde yetiştirilmeye uygundur. Bundan dolayı başka bir toprağa ya da iklim türüne göre yetiştirilmek istendiği zaman ne yazık ki ortaya istenilen tarzda başarılı sonuçlar ortaya çıkmamış olacaktır. İnsanların bu aşamada yapacakları şey bulundukları bölgeye uygun bitkiler arasından seçim yapmak olmalıdır.

bitki bakımı
bitki bakımı

Zararlı Bitkileri Ayıklamamak

İnsanların büyük bir kısmı bitkileri ekip onları sulayarak yeterli olan bakımı yapabileceklerini düşünüyorlar. Halbuki zararlı bitkilerin ekilen bitkilere dadanması sonrasında ortaya çıkacak olan sonuçlar düşünülenden çok daha kötü olacaktır. Düzenli olarak zararlı bitkilerin ayıklanmasının sonrasında bitkiler nefes alacak ve sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir