birikim yapmak

Birikim Yapmanın 4 Yolu

Kazancımızı doğru değerlendirmek ve gelecekteki hayallerimiz ya da hedeflerimiz için birikim yapmak oldukça önemli bir konudur. Hayatımızdaki her şeyin ateş pahası olması ve kazandığımız paranın hiçbirimize yetmeyişi hepimizin ortak sorunlarından biri. Aslında çok da zor olmayan ufak değişiklikler birikim yapmamızı kolaylaştıracak ve biriktirdiğimiz para hepimizi şaşırtacak.

birikim
birikim

1) Harcamalarınızı Takip Edin: Ay içerisinde yaptığınız tüm harcamaları, nakit ya da kredi kartıyla olmasını ayırt etmeden takip edin. Hatta gerekirse hepsinin fiş ve faturalarını saklayın. Ay sonunda hepsini incelerken aslında gereksiz olan harcamalarınızı görecek ve gelecek ay bunlardan kaçınacaksınız. Harcamalarınızı takip etmeniz aynı zamanda hiçbir zaman nereye gittiği anlaşılmayan paraların da gittiği yeri bulmanıza yardımcı olacaktır.

2) Dışarıda Yemekten Vazgeçin: Herkesin evde yemek yapmaktan ya da yemekten sıkıldığı günler elbette ki olacaktır. Ancak bu durumu her gün yaşamak bütçenizi fazlasıyla sarsacaktır. Genellikle evde yemek tüketmeye özen göstermeniz haftada 1 ya da 2 defa dışarıda yemek yemeniz bütçenize katkı sağlayacak ve dışarıda yemeğe vereceğiniz paranın kumbaranıza girmesini sağlayacak.

birikim yapmak
birikim yapmak

3)Yakın Mesafelere Yürüyün: Yakın mesafeler ya da yürüyerek gidebileceğiniz yerlere yürüyün. Yakın mesafeli yerler için arabanızı kullanmak ya da toplu taşıma araçlarını tercih etmek paranızın doğru değerlenmesini önleyecektir. Aynı zamanda uzun mesafeler için mümkünse bisiklet tercih edilmeli eğer mümkün değilse taksi yerine toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız.

4)Elektrik, Su ve Doğalgaz Tasarrufu Yapın: Kullanılmadığı zaman elektrikli cihazların fişini çekmek, dişleri fırçalarken suyu kapatmak, bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinası kullanmak, evimizdeki elektronik cihazların enerji tasarruflu olmalarına dikkat etmek, tasarruflu ampuller kullanmak, kullanmadığınız odaların ışıklarını açık bırakmamak, evde yokken kombiyi kapatmak ya da düşük ayarda bırakmak gibi yapacağınız küçük değişiklikler faturalarınızın tutarını düşürecek ve onlar için ödeyeceğiniz paranın birikmesini sağlayacak.

Burada temel harcamaların baz alındığı bazı yöntemlere yer verdik. Fakat hayatınızda yaptığınız harcamaları düşünüp, gereksiz olanları çıkararak bu 4 yola başka yollar eklemek ve birikim yapmak sizin elinizde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir