çevre kirliiliği

Çevre Kirliliğine Karşı Alınabilecek Önlemler

Çevre kirliliği birçok açıdan oluşan zehirli gazlar sebebi ile gelişmekte olan ve tertemiz oksijenin kirlenmesini sağladığı bilinir. Çevre kirliliği bir sürü kişi için dünyanın daha da yaşanılabilir bir yer olmasını sağlamak adına korunması gerekirken bir sürü kişi tarafından harab edilen ve atmosferdeki gazda bulunan zehirli hava karışımı sebebiyle dünyanın yaşanılabilir bir yer olmasının dışına çıkarttığı bilinmektedir. Çevre kirliliği önemli ve yaşamı tehdit eden sebeplerdir. Böylelikle kısa süre içerisinde gelişen hava kirliliği, erozyonun sebepleri ile de sera gazlarının oluşumu ile birlikte atmosferde birçok kişinin yaşam alanını etkilemektedir. oluşan bir sürü hastalıklardan bazıları ise akciğer kanseri, bronşit astım ve zatürreye gibi rahatsızlıklara da sebebiyet veren bir etkendir. Çevre kirliliğine karşı alınabilecek önlemler arasında her zaman sera gazlarını oluşumuna sebebiyet vermemek, fabrika bacalarından çıkan dumanlar için özel filtre taktırmak bacalarına ve daha birçok konuda da önlem olarak çevre kirliliğinin oluşumu için önlemler alınabilir.

çevre kirliiliği

Çevre Kirliliği ve İnsan Sağlığı

Birçok  açıdan meydana gelen çevre kirliliği sadece zehirli gazların havaya atılması ile birlikte değil aynı zamanda sokaklarda atılan çöplerin  verdiği zararlar ile toprakların ilaçlanması gibi daha pek çok doğaya zarar verebilecek ve insan hayatını tehlikeye atabilecek örnekler de mevcuttur. Çevre kirliliğine karşı alınabilecek önlemler arasında ekolojik olarak bir farkındalık yaratılması için çöplerin dışarıya atılmaması, yeni bina dikilmemesi ve yeşil alanların boş bırakılması da oksijen açısından önemini göstermektedir. Çevre kirliliğinde Önemli olan daha pek çok alternatif mevcutken yapılabileceklerden bazıları ise elektrik tüketiminde dikkatli olmak kağıt, su ve daha pek çok konuda tüketimde dikkatli olarak çevre kirliliğine yol açmamak, yeşillik alanların çoğaltılması ve özellikle ağaçların dikilmesi önemlidir. Çevre kirliliğine karşı alınabilecek önlemler bahçeler için kullanılan birçok zirai ilaç kesilmeli ve doğal yöntemlerle en iyi şekilde bitkiler yetiştirilmelidir. Fabrika bacalarından çıkan dumanın oksijeni ikili etmesi ile birlikte fabrika bacalarına takılabilecek filtreler mevcuttur. Filtrelerin takılması ile birlikte havaya gelebilecek gazların hava ile karışarak insan sağlığına zarar vermemesi için önlemler alınabilir. Bu da insan sağlığı için önemli ölçüde bir çaba sarf edilmesini gerekli kılar.

Çevre Kirliliği İçin Önlemler

Insanlığın devamı ve gelecekteki nesillerin devamını en iyi şekilde sağlayabilmesi adına daha iyi bir dünya bırakabilmek için çevre kirliliğine karşı alınabilecek önlemler mevcuttur. Bu örneklerden bazıları ise yukarıda sıralanan önemli alternatiflerin yanında bir de evde gerçekleştirilen atık yağlar, plastik kullanımı, fazla su tüketimi gibi birçok alternatif mevcuttur. Daha çok dikkatli olabilme adına bu alternatiflere dikkat etmek için özen göstermek gerekir. Böylelikle çevre kirliliği içinde alınabilecek önlemler kişiler tarafından gerçekleştirilebilir. Çevre kirliliğine karşı alınabilecek önlemler arasında yer alan bu alternatifleri yerine getirilmesi durumunda birçok açıdan da sağlıklı bir yaşam ve yaşanabilir bir dünya kurabilmek adına önemli ölçüde etki etmesi bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir