hız testi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Hepimiz bilgisayarlardan ya da akıllı telefonlarımızdan sürekli olarak internet bağlantılarını kullanıyoruz. İnternet kullanımının kalitesinden bahsederken iki önemli etmen yer alıyor. Bunlardan ilki internetin hızı. Diğeri ise kopma sorunu olmadan bu hizmetin verilmesi.

Ülkemizdeki internet sağlayıcıları sürekli olarak sundukları hızlardan bahsediyorlar. Ancak bu maksimum hızlara ulaşmak çok kolay değil. Birçok şehrimizde altyapı yetersizlikleri sebebiyle internet hızları istenen düzeylerde olmuyor.

hız testi

İnternetten film izleyen, oyun oynayan ya da farklı bir aktivite içerisinde olan kişiler hız düşüklüğü yaşadıkları anda bunun kaynağını araştırmaya başlarlar. Yapılması gereken ilk işlem internet hız testi olacaktır. Uygulanacak olan test ile birlikte alınan internet hizmetinin hızı net bir şekilde öğrenilebilir.

İnternetin hızını öğrenmek adına yapılacak olan testler farklı noktalardan gerçekleşebilir. İlk olarak internet siteleri üzerinden internet hız testi yapmak mümkündür. Yalnızca bu hizmeti sunmak adına kurulmuş çok sayıda site yer alır. Bu siteler üzerinden rahatlıkla testler uygulanabilir. Diğer bir seçenek ise uygulamalar olacaktır. Hız testi için internet sağlayıcınızın mobil uygulamasını da tercih edebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet hız testlerinde yaşanan en büyük problem hız testinin doğru sonuçları vermemesidir. Eğer testler uygulanırken birkaç işlem gerçekleştirilmezse testlerde yanlış sonuçlar ortaya çıkar.

Test işlemi için internet sitelerini kullanacaksanız tarayıcınızda bu sitenin dışında herhangi bir sitenin açık olmaması gerekmektedir. Kablosuz bir ağın hızı ölçülürken de bağlı olan tüm cihazların bağlantısının kesilmesi, yalnızca testin uygulanacağı cihazın bırakılması gerekmektedir.

Hız testinin yapıldığı anlarda herhangi bir indirme işleminin devam etmemesi son derece önemlidir. İndirme işlemlerinin devam etmesi durumunda internet hız testi net bir biçimde yanlış çıkacaktır.

Hız Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Hız testler herhangi bir fiziksel sebep olmamasına rağmen videoların takılmaya başladığı ya da internet sayfalarının geç açıldığı durumlarda yapılmaktadır. Eğer online oyunlar oynuyorsanız bu oyunlarda ortaya çıkan gecikmeler de internet hızının düşüklüğündendir ve hemen test yapılabilir.

Testlerin amacı internet hızının istenen seviyeye çekilmesi değildir. Gerçekleştirilecek olan internet hız testi ile birlikte hızdaki düşüşün sebebi incelenmektedir. Eğer modemde bir arıza gözükmüyorsa ya da cihazlarda bir sorun yoksa hız testi yapılarak internet sağlayıcısında bir sorun olup olmadığı görülecektir.

Bazı durumlarda sorun sitelerde ya da oyunların kendisinde olabilir. Böyle bir durumun olup olmadığını anlamak adına da hız testlerinin yapılması uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir