Altının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gerek yakın çevremizde, gerekse haberlerde sürekli olarak karşılaştığımız konulardan birisi de sahte altın haberleridir. Bizlere büyük zarar yaşattığı gerekçesiyle konu ola sahte altın, tüketicilerin çekindiği konulardan birisidir. Yazımızda sizlere satın almak istediğiniz altının gerçek olup olmadığını anlamanın yönteminden bahsedeceğiz. Bu yazımızı okumadan altın satın almamanızı öneririz.

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

İçerisinde bulunduğumuz bu yaz aylarında hediye metaryellerinden birisi olarak sıklıkla tercih edilen altın, kimi zaman bizleri hüsrana uğratabilmektedir. Sünnet, düğün, nişan gibi özel etkinliklerde hediye olarak verilen altın, en değerli madenlerden birisidir. Kültürümüzle bağdaşlaştırılan altın, yakınlarımızın özel günlerinde hediye olarak verebileceğimiz bir yatırım aracıdır. Bu yönüyle sıklıkla tercih edilen altın, dolandırıcıların iştahını kabartmaktadır.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak dolandırıcılar birçok ürünün olduğu gibi altının da sahtesini üretmeyi başarmıştır. Bizler ise dikkatsizliğimiz sonucu, yüzlerce liramızı sahte altın satın alarak çöpe atmaktayız. Ancak dikkatli olursak ve tedbirimizi alırsak sahte altın belasından uzak durmuş oluruz. Altının gerçek olup olmadığı birçok test sonucuna göre anlaşılabilmektedir.

Mıknatıs Testi

Mıknatıs testi, altının bize gerçek yüzünü göstermeye yetecektir. Her yerden kolaylıkla temin edebileceğimiz bir mıknatısı altına tuttuğumuz anda, altını çekip çekmemesine göre gerçek olup olmadığını anlayabiliriz. Gerçek altın mıknatısa yapışmaz, sahte altın ise mıknatısa yapışır.

Ağırlık Testi

Mıknatıs testinin yanı sıra ağırlık testi sayesinde de altının gerçek olup olmadığını anlayabiliriz. Altının özgül ağırlığına bakarak gerçek yüzünü görebiliriz. Damga testi de gerçek altınla sahtesini birbirinden ayıran bir testtir. Gerçek altında karat değeri ve saflık damgalanmıştır. Eğer altında damga yoksa, bu altın büyük olasılıkla sahtedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir