yatak odası

Yatak Odası Nasıl Olmalı?

Yatak odasının nasıl olacağının cevabı basit ve sadedir. Yatak odası kişiye göre olmalıdır. Bu basit görünen bir cevaptır. Biraz bunu açıp incelemek ve sonra da diğer faktörlere bakmak doğru olacaktır.

Yatak Odası Kişisel Olmalıdır

Nedir bu kişisel olmak? Her insan farklıdır. Farklı renk zevkleri, farklı gereksinimleri, farklı istekleri vardır. Farklı fiziksel özellikleri olan insanlar da vardır. Bunları şöyle örnekleyerek inceleyelim.

Çok Uzun Veya Kısa Boylular İçin

Çok uzun boylu bir insanın yatak boyu bile özel sipariş olmak zorundadır. Standart yatak boyu iki metredir. Yatağın tam başına bir yastık koyarsanız ve yastıkta on beş santim içeriye yatarsanız, yatağın ayakucu eğer kapalı ise ayağınız yatağın ayakucundaki başlığa değecek demektir. Yanı 185 den uzun boylu insanların ayak ve başucunda tahta bölüm olmayan yatakları tercih etmeleri ya da sipariş yatak yaptırmaları daha doğru olur. Kullanılacak avize yüksekliği de boya uygun olmalıdır. Ne kadar dikkatli olsa da bir an acele etmesi gerekirse başı avizeye değecektir.

Çok kısa boyluların da dolap askıları boylarına uygun yükseklikte olmalıdır. Odada boyları yetmeyen yerlere ulaşmak için çok amaçlı kullanabilecekleri bir basamak ya da sehpa çok yararlı olabilir.

yatak odası

Yaşa Göre

Bir çocuğun yatak odası ile elbette anneannesinin veya genç abisinin odaları farklı olmalıdır. Çocuğun odasında elektrik prizi için güvenlik kapağı şartken, genç yaştaki abisi odasında yüksek sesle müzik dinleyebileceği için ses yalıtımı yapılması gerekebilir. Yaşlı bir insanın odasında da başka önlemler gerekebilir. Örneğin yaşlı insanlar ayaklarını çok kaldırarak yürüyemedikleri için bir santimlik yükseltilere bile takılabilirler, kemik kırılganlıkları yaşla arttığı için büyük sorunlar oluşabilmektedir. O yüzden odada, yerde takılabilecekleri halılar dahil her şey kaldırılabilir.

Bir bebek ve yaşlının gereksinim duyulduğunda iletişim kurması, yardım istemesi ya da ağladığı duyulması için bir dinleme telsizi yerleştirilebilir. Ama genç biri bunu asla istemez ve kullanılmasına izin vermez.

Renkler bile farklı seçilmelidir. Yaşlı birinin odası için mavi ve beyaz gibi dinlendirici bir renk seçilirken, çocuk odasında canlı renkler tercih edilebilir. Genç odasındaki renk seçimini ise kesinlikle genç yapmalıdır.

Zevk ve İsteklere Göre

İnsanların birbirinden zevkleri de çok farklıdır. Her insanın odasında görmek istediği renkler ve tarz değişiktir. Kimi klasik şeylerden hoşlanırken sıra dışı zevk ve istekleri olanlar da olabilir. Severek yatak odalarında vakit geçirebilmeleri için insanların mekanları iyi yerleştirilmelidir ki dekorasyon olayını sanat haline getiren de budur. Yoksa yatak, dolap, bir çalışma masası atıp olayı bitirebilirdiniz. Ama olay çok daha detaylıdır. İnsan giren her olayda sonsuz detay ve sonsuz istek vardır.

Bu ve bunun benzeri sonsuz sayıda başlık açıp sayfalarca yazabiliriz. Dekorasyon birçok incelik ister. Bu arada her insana uyan ve uymayan bir sürü detay işin içine girerek olayı zorlaştırır. Bilmece gibi karmaşık ve zor olmasına rağmen istenen sonuç iyi bir ihtiyaç ve istek ön araştırmasıyla saptanırsa başarılı olmak kesindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir