Raid Nedir?

Birden çok diskin türlü donanım ya da yazılımlar ile Raid1, Raid5 ve benzeri değişik yöntemlerle bir araya getirilerek tek bir depolama birimi biçiminde çalıştırılmasını ifade eden Raid kavramını günümüzde giderek daha sık duyuyoruz. Raid, ilk çıktığı zamanlar yalnızca orta ve büyük çaplı şirketlerin kullandığı bir depolama sistemiydi. Şimdilerde ise yüksek teknoloji ile birlikte son kullanıcıların dahi erişebileceği bir noktaya ulaşmıştır. Raid ile birlikte raid kurtarma kavramı da bilgisayar teknolojisinde yerini almıştır.

Raid Veri Kurtarma 

Risk oluşturan tüm veri kayıplarında, Raid yapısı fark etmeden çözüme kavuşabileceğiniz ve Raid depolama sistemlerindeki veri kayıplarını kurtarma işlemleri raid kurtarma işlemleridir. Uzman ekipler sayesinde raid disk kurtarma noktasında gereken bütün çalışmalar en hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Veri kayıplarının önüne geçilmekte ve veri depolaması istenilen ve güvenli bir şekilde yapılarak uzun süreli kullanımın da önü açılmaktadır.

Raid Veri Kurtarmada Profesyonel Hizmet Şartı  

Raid veri ve data kurtarma işlemleri kısaca raid kurtarma profesyonel olarak verilmesi gereken hizmet kategorileri içinde yer alıyor. Teknoloji çağında pek çok firma, depolama ihtiyaçlarını karşılamak ve önemli verilerini güvenilir bir ortamda tutmak istiyor. Bunun içinde San, Nas ve Raid gibi depolama sunucu sistemlerini kullanmayı tercih ediyor. Bu sistemler içerisinde karmaşık olmasının sebebi ile Raid profesyonel bir destek gerektiriyor. Raid, işletmelerin güvenle verisini emanet edebildikleri bir kullanım biçimi müşterilerine sağlıyor.

Raid Sistemlerinin Özellikleri 

Sistemlerinin daha hızlı çalışmasını isteyen ya da sabit disk içine saklanan tüm verilerin daha güvenli bir biçimde korunmasını hedefleyen şirketler Raid ile sorularına etkin cevaplar bulmaktadır. Raidin,  uzmanlar tarafından maliyeti biraz daha yükselttiğini ifade edilse de bu depolama sistemi karşılığında daha güvenli, daha hızlı ve her iki özelliği birlikte taşıyan bilgisayar sistemleri elde edilebilmektedir. Raid için birden çok sabit diske ihtiyaç bulunmaktadır. Raid teknolojisi, daha güvenli ve hızlı bir veri depolanması imkanını sunması özelliği ile diğer sistemlerin önüne geçmekte ve tercih edilmektedir.

Raid Modelleri Nelerdir?

Raid, birçok çeşidi olan bir teknolojiyi müşterileri ile paylaşmaktadır. Bu sebeple de tek bir amacı yoktur. Çağımızda en fazla kullanılan başlıca Raid modelleri şöyle sıralanabilir:

– Raid 0 (Striping)
– Raid 1 (Mirroring)
– Raid 0+1 (Striping+Mirroring)
– Raid 5 (Striping with Parity)

Çok kullanılan bu raid modelleri dışında ayrıca Raid 2, Raid 3, Raid 4, Raid 6, Raid 50, Raid 51, Raid 60 gibi depolama sistemleri de bulunmaktadır. Raid yapılandırmalar, veri depolama aygıtları ve sunucu gibi çoklu disk içeren alanlarda kurgulanmaktadır. Sas, Sssd, Scsı, Sata gibi disk seçenekleri ile oluşturulmaktadır. IBM, INTEL, NETAP ürün serileri San ve Nas’a dayanan depolama sistemleri üzerine kurgulanabilmektedir. Tüm sıralanan raid sistemleri için raid kurtarma uygulamaları profesyoneller tarafından hızlı ve kalıcı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Raid Veri Kurtarmada Karşılaşılan Hata Sebepleri 

Veri kurtarma amacı ile profesyonel olarak raid kurtarma hizmeti veren firmalara başvurulduğunda en çok karşılaşılan hata sebepleri arasında; sabit disklerin çökmesi, bozuk sektörler, motor arızası, başlatıcı hatası, doğal afetler, yüzey bozulması, yüksek elektrik voltajı, kafa arızası, düşme arızası, çarpma arızası, dosya silinmesi, disklerin formatlanması, PCB arızası, disklerin senkronizasyonu sırasında meydana gelen hatalar, unutulan parola, kullanıcının yanlış müdahalesi, dizin bozulması, yedekleme hataları ile raid yapılandırmada oluşan karışıklık gibi durumlar yer almaktadır.

Gold Data Veri kurtarma hizmetleri ile akla gelen her türlü Raid yapı arızaları ve hataları için dünyada uygulanan en yeni ve en iyi teknik ve donanımlarla uzman bir kadro eşliğinde kaliteli ve güvenilir bir veri kurtarma hizmeti alabilirsiniz. Hızlı bir analiz ile 7/24 profesyonel çözümler sunan firma, ekonomik fiyat seçenekleri ile de müşterilerini bekliyor.

Raid kurtarma ürünleri için https://www.goldverikurtarma.com/raid-veri-kurtarma tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir