Odayı Ofise Çevirmenin Yolları

Sosyal mesafenin ve izolasyonun öneminin arttığı günümüzde, evden çalışmak son derece güvenli ve cazip hale gelmiş durumdadır. Evlerinde, iş yeri rahatlığında çalışmak ise hem odaklanmada hemde performansa büyük etki etmektedir.

Evde Çalışma ve Getirdiği Zorluklar

Evden çalışmanın en büyük zorluğunu odaklanma oluşturur. Normal, rutin ev hayatı etrafınızda sürerken işe adapte olmak epey zorlaşır. Evden sürdürülmeye çalışılan iş hayatı için, uygun ortam hazırlanması en doğru tercih olmalıdır.

Özellikle çocuğunuz var ise bu durum daha da zorlaşacaktır. Böyle bir durumda kendinize evinizde çalışma alanı yaratmak kaçınılmaz hale gelmektedir.

Odanızı Ofise Çevirin

Mevcut odanızı kendinize özel kılabilirsiniz. Uygun bir ortam hazırlandıktan sonra gerekli dikkati ve özeni işinize verebilirsiniz. Odayı ofise çevirmenin yolları ise sanıldığından kolay olabilir. Mevcut olan eşyalarınıza ufak eklemeler ile yeni çalışma odanız emrinize hazır hale gelir.

Önemli Ayrıntılar

Çalışma odanızın en önemli ayrıntısı ışıklandırma olmalıdır. Sizi yoracak az ışıktan kaçınmalısınız. Loş ışıklandırma çalışma alanları için uygun değildir. Gece çalışmalarınız için ise mutlaka masa lambası kullanmalısınız.

Çalışacağınız masanın konumu verim ve dikkat açısından oldukça önemlidir. Oda da çalışma masasının yeri kapının ters istikametinde olmalıdır. Böylelikle kapının hemen dışındaki olaylara arkanız dönük olduğundan konsantrasyonunuz bozulmaz.

Eğer pencerenizin önü müsaitse, çalışma aralarında manzaraya bakarak dinlenip, kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Dekorasyon

Odanızı sadece masa ve sandalye ile kendinize ayırabilir ya da ufak dokunuşlarla dekorasyon edebilirsiniz. Alacağınız bir kitaplık, hem düzeniniz hem de kaynaklarınızın kolay erişimi için vazgeçilmeziniz olabilir. Masanızın üzerine bakmaktan keyif aldığınız bir resim ya da manzara ile renklendirin.

Odanızda çok fazla eşya kalabalığına izin vermeyin, sade ve öz eşyalar çalışma performansınızı olumlu etkiler. Çalışma odanızda mutlaka çiçeğe yer verin. Çiçeğe bakmak sizi mutlu edecektir.

Oturduğunuz sandalyenin konforu oldukça önemlidir. Özellikle uzun süre oturarak çalışıldığında, rahatsız bir koltuk ya da sandalye belinize zarar verebilir. Ortopedik çalışma koltuğu tercih etmelisiniz.

Kırtasiye malzemelerinizi kolay ulaşabileceğiniz uzaklıkta tutun. Çalışma esnasında biten ya da tükenen malzemeye kolay ulaşmak önemlidir. Hem dikkatiniz çabuk dağılmaz hem performansınız düşmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir