çocuk gelişimi

Piyano Çalan Çocuklarda Görülen 10 Etki

Dünya da her çocuk müzikle uğraşmalı ve hatta mümkünse enstürman çalmaya çalışmalıdır. Son dönemlerde gerek kız gerekse de erkek çocukların en çok ilgi gösterdiği müzik aletlerinden birisi piyano olmuştur. Piyano kültürel anlamda birçok özelliği bünyesinde barındıran müzik aleti olup çocuklarda gösterdiği 10 fonksiyonel özelliği vardır. Piyano çalmanın çocuklarında gösterdiği özelliklerden birincisi vücut koordinasyonunu geliştirmesidir.

çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Bu özellik sayesinde çocuklar el-göz koordinasyonunu geliştirdiğinden yazı yazmayı kolay öğrenmelerini sağlar. Piyano çalmanın ikinci özelliği ise Konsantrasyon süresini arttırır. Piyano çalarken nota takibi yapmak, eseri aynı tempo ile devam ettirmeye çalışmak odaklanmayı öğretir.  Bu özellikle eğitim hayatının geri kalan zamanında da devam eder. Piyano çalmak çocuklarda işitsel ve sözel beceriler geliştirir.

Çocuklarda Zeka Gelişimi ve Piyano

Örneğin çocuk çevredeki birçok ses karşı tepki verebilir. Piyano çalmanın çocuklardan gösterdiği 5’inci özellik çocuklara kazandırdı hızlı okuma becerisidir. Piyana çalan çocuklarda okuma hızı, diğer çocuklara göre iki kat daha fazladır. Piyano çalan çocuklar dil ve müzik bağlantısı kurabilirler.

Piyano ve çocuk
Piyano ve çocuk

Piyano çalmanın çocuklarda gösterdiği 6’ncı özellik sayısal zekayı geliştirmesi olmuştur. Bilinen bir diğer 7.’nci özelliği ise çalışma disiplini vermesidir. Küçük yaşlardan itibaren alınan dersler çocuklarda düzenli olmayı ve disiplinli olmayı sağlamıştır. Piyano çalan çocukların hafızları son derece gelişmiştir.  Piyano çalmanın çocuklarda gösterdiği 9. katkı soyutlanma yeteneğini geliştirmesidir. Piyano çalan çocuklarda görülen 10. özellik ise zeki olması ve zekayı geliştirmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir