adem elması

Kadınların Âdem Elması Olur mu?

Bir Âdem elması, bazen bir erkeğin boğazının ortasında görebileceğiniz çıkıntıdır. Erkeklerde çok belirgin olan bu çıkıntı aslında kadınlarda da vardır, ancak çoğu kez görünür değildir.

adem elması
adem elması

Halk arasında çeşitli hikâyelere maruz kalan “Âdem elması” adlı yapının bilimsel adı Larinks Tümseği’dir. Boyun bölgesinde, çene altından orta hizada yer alan (ses kutusu) larinksi saran tiroit kıkırdağının vücut dışına doğru yaptığı çıkıntıdan ötürü oluşur. Ergenlikle birlikte bir erkeğin ses kutusunun büyümesinin bir sonucudur. Kıkırdağın belirgin yumrusu ses kutusu büyüdükçe belirginleşmeye başlar. Sesin derinleşmesine neden olan bu genişleme, buluğ çağındaki ses değişikliğinin de sebebidir.

Kadınların Âdem Elması Olursa…

Kızların larinksleri de büyür, genellikle erkekler kadar olmasa da. Bir Âdem elmasının bir kadında bariz görünmesi, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bazen bu, anatomik bir anomali, genetik bir özellik veya ergenlik sırasında ortaya çıkan bir hormonal dengesizlik sonucudur. Diğer durumlarda, bir kadının Adam elması bir sağlık durumunun neden olduğu ilgisiz bir büyüme olabilir.

kadınlarda adem elması
kadınlarda adem elması

Âdem elması sıklıkla bir erkek özelliği olarak tanımlandığından, belirgin bir Âdem elmasına sahip bazı kızlar veya kadınlar için kadınsı olma duygusunu etkileyen konulardan biridir. Âdem elmasını yok etmek için estetik operasyon geçiren kadınların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bu tür cerrahi operasyonlarda prosedür nispeten güvenlidir, ancak bir Âdem elması ameliyatı (estetik dikiş atılmazsa) görünür yara izi ve ses de olası değişikliklerle sonuçlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir