Okuma Gözlüğü

Okuma gözlüğü, kitap okurken yakından dahi odaklanma sorunu oluştuğu durumlarda göz doktorları tarafından reçete edilen bir gözlük türüdür. Ülkemizde, dinlendirici gözlük olarak da bilinmektedir. Okuma gözlüğü için en doğru seçim göz doktorlarının tavsiyesi ile alınan gözlüklerdir. Doktor tarafından önerilmeden alınan hazır okuma gözlüklerinin kullanımı oldukça hatalı bir davranıştır. Reçete edilmeden kullanılan okuma gözlüğü, gözde var olan başka kusurların da ilerlemesine sebep olacaktır.

Gazete, el işi ve kitap gibi yakından ilgilenilmesi gereken eylemlerde ortaya çıkan odaklanamama sorunlarında kullanılması gerekmektedir. Odaklanma sorunu olan kişiler gözlerini daha fazla yorarak ciddi bir göz sorunlarına sebep olacak ve derecesinin artmasını sağlayacaktır. Yakın yapılan eylemlerden zevk almak ve odaklanma sorunu yaşamamak için mutlaka göz doktoruna danışarak okuma gözlüğü alınmalıdır.

Okuma Gözlüğü Almanın Faydaları

Okuma gözlüğü adı altında mağazalarda sıklıkla satılan ve göz sağlığına zarar veren gözlüklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun sebebi, optisyenden alınan gözlük ile herhangi bir yerden alınan gözlüğün arasında konfor son derece farklıdır.

Okuma gözlüğü genelde yakını görememe sorunu ile de yakından ilgilidir. Göz kusurları içinde en sık rastlanan astigmat tedavi edilmediği durumlarda hızla bozukluk durumunun yükselmesine sebep olacaktır. Optisyenden alınan ve kişiye özel olarak yapılan okuma gözlükleri hem tedavi edici hem de konforlu okuma keyfi sunan bir kişisel üründür.

Led Işıklı Okuma Gözlükleri

Led ışıklı okuma gözlüklerinin kullanım amacı ise gece saatlerinde odanın ışığını yakmadan ve kimseyi rahatsız etmeden kitap okunması için tasarlanmıştır. Işığı sayfa üzerine eşit bir miktarda dağıtır. Cam içermeyen boş bir çerçeve olduğundan dolayı da kullanıcının gözlerine zarar vermemektedir. Led ışıklı okuma gözlüklerinin kullanım amacı akşam saatlerinde konforlu ve kimseyi rahatsız etmeden okuma sağlamaktır. Tedavi edici bir özelliği yoktur. Odaklanamama gibi sorunlarda da çözüm üretmezler. Kitap okumak için harika bir yöntemdir. Kitapçılardan ve internet sitelerindeki mağazalardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Neden Özel Yapım Okuma Gözlükleri Önceden Üretilmiş Gözlüklere Göre Daha İyi?

Okuma gözlükleri bir optik mağazada her birey için özel olarak yapılabilmekte veya eczane ya da mağazalardan hazır olarak alınabilmektedir. Önceden üretilmiş hazır olan gözlüklerin satın alınması, herkese uygun bir kalıpta olmamasından dolayı kusurludur. Reçete her iki gözlük camında aynıdır ve bu camların optik merkezi de her birey için özel olarak yapılmamıştır. Birçok kişi iki göz için de aynı reçeteye sahiptir ve hemen hemen herkesin reçetesinde de en az küçük bir miktar da olsa astigmat düzeltmesi bulunmaktadır.

Baş ağrısı, göz zonklaması ve göz bulanıklığı hissediyorsanız önceden üretilmiş okuma gözlüğü takmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunları yaşar iseniz özel okuma gözlüğü için göz doktorunu ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Okuma Gözlüğü ve Bilgisayar Gözlüğü Aynı mı?

Okuma gözlüğü ve ve bilgisayar gözlüğü aynı değildir. Bilgisayar ekranına bakmak için okuma gözlüğünüzü kullanıyor iseniz muhtemelen pek işe yaramamaktadır. Öncelikle, basılı bir malzemeyi okumak, bilgisayar ekranından metin okumaktan daha yakın bir mesafeden yapılmaktadır.

Göz Muayenesini İhmal Etmek

En az iki yılda bir göz muayenesi için göz doktorlarına gitmek gerekmektedir. Okuma gözlüğü ihtiyacı yürürlükte olan doğal yaşlanma sürecinden fazlası olmayabilir. Ancak zamanında yakalanırsa tedavi edilen ciddi bir göz problemini de işaret edebilmektedir.

Mesela, başta bir belirtisi olmayan ama ilaç ile kontrol edilmez ise görüşünüzü çalan glokom ciddi bir göz hastalığıdır. Basit bir test glokomu erken bir aşamada tespit edilebilir. Ama testi yaptırmak için önce bir göz doktorunu ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Gözlük için https://www.asaloptik.com.tr/okuma-gozlugu tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir