Medya ve İletişim Mezunlarının Çalışma Alanları

Medya ve iletişim son yıllarda oldukça popüler bir meslek dalı haline gelmiştir. Medya sektörüne dair geniş bir eğitim döneminden geçen öğrenciler mezun olduktan sonra da çok geniş bir iş alanına sahip olabilmektedirler. Şimdi Medya ve İletişim mezunlarının nerelerde çalışabileceklerine bir göz atalım.

Pratik ve teorik eğitimlerin bir arada verildiği Medya ve İletişim’de en büyük artılardan birisi mezunların iş hayatına oldukça donanımlı bir şekilde atılmasıdır. Bu avantaj ile beraber pek çok iş avantajı da beraberinde gelmektedir.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler televizyon ve radyo yayıncılığı yapabilmektedirler. Bununla beraber günümüzün trendi olan internet yayıncılığında da aktif olarak çalışabilmektedirler. Kurumsal iletişim merkezlerinde kendilerine iş bulabilmektedirler. Ulusal veya yerel gazetelerde de çalışma imkanına sahiptirler.

Ajans, Yayınevi ve Yapım Şirketleri

Kendilerini reklam ajanslarında çalışabilecek yeterlikte donatan öğrenciler sosyal medya alanlarında işler yapabilirler. Baskı ve yayın kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi yapım şirketlerinde de görev alabilirler. Bununla beraber mezunlar serbest çalışmak isterlerse böyle bir şansları da mevcuttur. Şayet girişimci bir ruh ve yeterli maddi güç var ise kendi işlerini dahi kurabilirler.

Bu bölümden mezunlar kamuda da görev yapabilirler. Bunun için KPSS’ye girerek yeterli puanı almaları ve atanmaları gerekir. Video ya da fotoğraf alanında eğitim almış olan mezunlar fotoğraf stüdyolarında çalışma imkanı buldukları gibi serbest fotoğrafçılık da yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir