istanbul

İstanbul’da ücretsiz gezilebilen müzeler

İstanbul’da gezilip görülmesi ve keşfedilmesi gereken çok fazla yer vardır. Saraylar, tarihi camiler, tarihi dokusu olan yapılar, müzeler bunun gibi birçok yeri sayabiliriz. Tarihi ve geçmişi ile birçok farklı kültüre tanıklık etmiş olan İstanbul birçok müzeyi içinde barındırmaktadır.

Bu konuda geniş bir yelpaze sunan İstanbul’da yer alan ücretsiz müzelere göz atarak bu konuda karşımıza çıkan yer şunlardır; Sakıp Sabancı Müzesi sadece Çarşamba günleri halka ücretsizdir. Çarşamba günleri sabah saat 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Türkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü’nde 2007 yılından bu yana ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Türkiye İş Bankası’nın geliştirdiği ve banka tarihine dair eserleri inceleyebilirsiniz. Müze, her gün 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilmektedir. Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi, 1920 ve 1970 yılları arasında üretilmiş olan toplam 50 adet klasik otomobilin sergilendiği bir müzedir. Ücretsiz klasik araba müzesi sadece cumartesi ve pazar günleri sabah 10.00 ve akşam 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

istanbul

Galatasaray Müzesi 1911 yılında Ali Sami Yen’in imzasını taşımak ile birlikte çok öneme sahip olan bir müzedir. Müzede tam 2000 tane kupa vardır ve inceleyebilirsiniz. Müze sadece pazartesi günleri kapalıdır olmakla birlikte, bunun haricinde her gün sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pera Müzesi Beyoğlu bu müzede koleksiyon sergileri vardır. Pera Müzesi’nde her Cuma 18:00 – 22:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

İstanbul Modern müzesi ise Türkiye’nin ilk en önemli modern sanat müzelerinden biridir. Müzede sürekli sergiler düzenleniyor ve sanat eserleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Müzeyi Perşembe günleri ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı Bankası Müzesi, Osmanlı Devleti’nin son dönemde ekonomik yapısı ile ilgili bilgi alabileceğiniz, Salt Galata’nın alt katında ziyaretçileri ile buluşmaktadır. Müzede sözleşmeleri, belgelerini ve kasaları görebilir, Osmanlı Devleti’nin bankacılık geçmişi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Küçükçekmece’de yer alan Mehmet Arsay klasik otomobil müzesi, her hafta sonu ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz açmaktadır. Müzede klasik otomobilleri görebilir ve bu konuda bilgi alabiliriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir