bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolları

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları Neler?

Hayatımız boyunca sağlığımızı korumak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. En basit hastalıklar dahi yaşam kalitemizi düşürüp hayattan zevk almamızı engelleyebilir. 2020 senesinde ortaya çıkan korona virüs salgını sağlığın ne kadar önemli bir etmen olduğunu tekrar gözler önüne serdi. Korona virüs gibi büyük hastalıklar yakalanmamak ya da en hafif şekilde atlatmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekli. Bunun için atabileceğimiz birkaç farklı adım mevcut.

Düzenli Egzersiz Yapmaya Başlayın

Spor bu hayatın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Egzersizleri eğer yaşamınızın bir parçası haline getirirseniz her geçen gün bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Bir süre sonra fiziksel olarak da vücudunuzun daha iyiye gitmesi sizi ciddi şekilde motive eder. Çok kısa süreli de olsa her gün egzersizlerinizi yapmayı unutmayın.

bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolları

Kilonuza Dikkat Edin

Bağışıklık sistemine zarar veren etmenlerden bir tanesi de fazla ya da eksik kilolardır. İdeal kilonuzun 1-2 kilo altında ya da üstünde olabilirsiniz. Ancak bu miktar arttıkça bağışıklık sisteminiz güçsüzleşir. İdeal kiloya inmek bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında en önemlilerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Yeterli ve Düzenli Uyku

Bildiğiniz üzere bebeklerin hastalanmaması için düzenli şekilde uyması gerekmektedir. Yeteri kadar uymayan bebeklerde her zaman hastalıklar görülür. Aslına bakılırsa bu durum ömrün sonuna kadar devam eder. Eğer her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmayı alışkanlık haline getirirseniz ve günde en az 7-8 saat uyursanız bağışıklık sisteminiz çok daha güçlü bir hale gelecektir.

Sigaradan Uzak Durun

Sigaranın zararları her yerde karşımıza çıkıyor. İnsanlar bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları konusunda yaptıkları araştırmalarda da sigara kullanımını bırakmak zorunda kalacaklarını görüyorlar. Günümüzde sigarayı bırakmak için başvurabileceğimiz onlarca farklı yol var. Bu yollardan bir tanesini tercih edip önemli bir adım atmanız şart. Aksi halde hayatınız boyunca hastalıklar ile uğraşmak zorunda kalacaksınız.

Alkolde Aşırıya Kaçılmamalı

Sigara gibi alkol de vücut için zararlı olan maddelerden bir tanesi. Ancak insanların her gün düzenli olarak tüketmediği ve tüketim aşamasında aşırıya kaçmadığı düşünülürse bu zararları üst seviyelerde ortaya çıkmıyor. Alkol tüketmeyi tercih edecekseniz seyrek zaman aralıklarında ve düşük miktarda kullanmaya özen gösterin.

Stresten Uzak Kalın

iş ve sosyal hayatın getirdiği stres bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında önemli kademelerden bir tanesidir. Stresten uzak kalmadan bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz mümkün olmaz. Bu sebeple de sizi strese sokan etmenleri hayatınızdan çıkarmanız ya da onlarda değişiklikler yapmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir