Hentbol nasıl oynanır

Hentbol nasıl oynanır?

Hentbol denilince akla elle oynanan futbol gelir ama aslında futbol ile uzaktan yakından alakası yoktur hentbolun. İngilizce kökenden gelen Hand-Ball” el topu olarak anılmasından dolayı çoğu insan tarafından da futbola benzetilmektedir. Hentbol müsabakalarından takımlar yedi oyuncudan oluşur. Hentbol nasıl oynanır her spor meraklısının cevabını merak ettiği bir sorudur.Bu oyunculardan biri kalecidir. Hentbol maçları 2 devre olarak oynanır. Erkekler maçlarından devreler 30 dakikadan oluşurken, kadınlar 25 dakikalık devreler oynamaktadır. Hentbol oyunu 150 ülkede resmi olarak oynanmaktadır. Hentbol aynı zamanda olimpik bir spordur. Yani olimpiyatlarda da oynanmaktadır. İki devre arasında on dakikalık bir mola bulunmaktadır. Hentbol ilk zamanlarda 11 kişilik takımlarla futbol sahalarında oynanırdı. Oyunun zaman içinde değişip evrilmesi ile Hentbol daha küçük bir sahada kendine has saha çizgileri ile 6+1 şeklinde oynanmaya başlanmıştır.

Hentbol nasıl oynanır

Hentbol oyun kuralları nelerdir?

Hentbol oyunu, dışı kaygan sentetikten yapılmış bir top ile oynanır. Oyuncular topu ellerinde en fazla 3 saniye tutabilirler. Topu eline alan oyuncu en fazla 3 adım atabilir. Top eğer rakibinizdeyse topu elleyemezsiniz fakat rakip paslaşırken topun önüne atılarak topu engelleyebilirsiniz. Oyunda oyunculardan birinin faul yapması durumunda oyundan 2 dakika süreyle uzaklaştırılır. Ceza sahasında faul yapılması durumunda penaltı atışı yapılır ve penaltı atışı kaleye 7 metre uzaktan yapılmaktadır. Oyunu yöneten iki adet hakem bulunur. Hentbol oynanacak saha 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olmalıdır. Kaleciler oyuncuların aksine topa ayakları ile de müdahale edebilirler. Maçlara tıpkı basketbolda olduğu gibi hava atışı ile başlanır. Savunma yapan oyuncular hücum yapan oyunculara belirli kurallar doğrultusunda temasta bulunabilirler. Bütün bunları okuduktan sonra artık aklınızda Hentbol nasıl oynanır gibi sorular kalmayacaktır.

Hentbol Oynarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle hentbolda diğer sporlar gibi sağlıklı bir bedensel yapı gerektirir. Eklemlerinizde veya kemiklerinizde herhangi bir sıkıntı varsa hentbol oynamanız spor doktorları tarafından önerilmez. Önemli olan hentbol nasıl oynanır sorusu değil hentbol oynamak için dikkat etmeniz gereken şartlardır. Bu şartları yerine getiremediğiniz takdirde sakatlanabilirsiniz, hatta bu sakatlık ömür boyu sürecek bir boyuta taşınabilir. Her sporda risk faktörleri bulunur ancak sporu yapan birey kendine dikkat ettiği takdir de bu sorunları çok ciddi boyutlarda yaşamaz. Sizler de eğer bir hentbol meraklısıysanız kendinize dikkat ederek ve gerekli önlemleri alıp hentbol oynamak için antrenmanlara başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir