gebelikte beslenme

Hamilelikte Beslenme Ne Kadar Önemli?

Hamilelikte beslenme sandığınızdan çok daha önemli bir yer kaplamaktadır. Özellikle ilk aylar çok fazla bulantınız var ise ve bir şey yiyemiyorsanız koruyu da kapılabilirsiniz. Eyvah bebeğimizi besleyemiyorum korkusu hemen hemen her kadını korkutan detaylardan biri olmuştur. O halde gelin hamilelikte beslenmeyi daha detaylı ele alalım.

gebelik
gebelik

İlk 3 Ay

İlk 3 ay bebeğiniz sadece sizin kanınızdan besleniyor. Dolayısı ile yediklerinizin ona bir faydası bulunmuyor. Bu sebeple çok aşırı mideniz bulanıyor olsa dahi korkmanıza gerektiren bir durum yoktur. Zaten birçok gebe ilk 3 ay sadece ekmek yiyerek bile beslenmesini geçiştirebiliyor. Çünkü bazen her yediğini çıkardığı için gebe kadın yemek yiyemez hale gelebiliyor. Kısaca bu 3 ay sizi çok korkutmasın.

3 Aydan Sonra Önemli

3 aylık periyod artık bitti ise sizin de sağlıklı beslenme dönemine geçmeniz gerektiği ön plana çıkıyor. Artık bebek sizden besleniyor ve dolayısı ile aç kalmamaya ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Her şey yemeli ama sağlıksız şeylerden uzak durmalısınız. Özellikle doktorunuzun vereceği vitamin haplarını da almayı unutmayınız.

gebelikte beslenme
gebelikte beslenme

Omega 3

Omega 3 deposu olan yiyecekleri çok fazla tüketmeye özen gösteriniz. Bunun için haftada en az 2 kez balık ve mutlaka her gün 3 adet ceviz yemeği ihmal etmeyiniz. Omega 3 bebeğinizin beyni için oldukça faydalı. Dolayısı ile biraz dikkat ile keyifli ve sağlıklı bir gebelik yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir