gebelikte vajina

Gebelik Sırasında Vajinal Deşarj

Hamile olsun ya da olmasın bütün kadınların, ergenlik öncesi ve menopozdan sonraki bir ya da iki yılda başlayan vajinal akıntıları vardır. Bu, zaman zaman değişiklikler gösterir ve ovulasyon döneminizden hemen önce genellikle ağırlaşır. Hamilelikte hemen hemen tüm kadınların vajinal akıntısı daha fazladır. Bu oldukça normal ve birkaç nedenden ötürü olur.

gebelikte vajina
gebelikte vajina

Gebelik sırasında serviks (rahim ağzı) ve vajinal duvarlar yumuşaklaşır ve vajinadan rahime kadar olan tüm enfeksiyonları önlemek için deşarj artar. Hamileliğin sonuna doğru, akıntı artar ve çoğu zaman idrarla karışabilir.

Gebelik Akıntılarınız Normal mi, Değil mi?

Gebeliğin son bir haftasında ya da son gününde akıntı kalın mukus ve bazı kan çizgileri içerebilir. Bu, belirtiler gebelik sırasında rahim ağzınızdaki mukuslar ortadan kalktığında olur ve vücudun doğum için hazırlık yapmaya başladığının bir işaretidir. Artmış akıntı boşalması gebeliğin normal bir parçasıdır, ancak dikkatli olmak önemlidir.

Sağlıklı vajinal akıntının temiz ve beyaz olmalı ve kokusuz olması gerekir. Deşarj renkli veya tuhaf kokuyorsa veya kaşıntılı veya acılı hissedilirse vajinal enfeksiyonunuz olabilir. Vajinal bir kanamanın olduğundan şüpheleniyorsanız bunu kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

gebelikte akıntı
gebelikte akıntı

Gebelikte en yaygın enfeksiyon Pamukçuk’ dur, ancak kolaylıkla tedavi edilebilir. Uygun bir tedavi yanında rahat pamuklu iç çamaşırı giyerek, parfümlü sabun veya parfümlü banyo ürünlerinden kaçınarak iyileşmeye katkıda bulunabilirsiniz.

Hamilelikte herhangi bir vajinal kanamanız varsa, düşük ya da plasentada bir sorun gibi bazen daha ciddi bir problemin belirtisi olabileceğinden, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir