domain-ve-hosting-nedir

Domain ve Hosting Nedir?

Domain ve hosting kavramları, web dünyasında en çok kullanılan ve duyulan kelimelerdir. Web sitesi kurmak isteyen bireylerin bilmesi gereken kavramlardandır. Birbirleri ile bağlantılı ve web siteleri için gerekli olan bu kavramlar çalışma prensipleri olarak birbirlerinden farklıdır. Domain ve hosting tanımlarını iyi bilmek, çalışma prensiplerinin anlaşılmasına sebep olur.

domain-ve-hosting-nedir
Web development, programmer engineering and coding website on augmented reality interface screens. developer project engineer programming software or application design, Cartoon vector illustration

Domain Tanımı Nedir?

Bir kişinin web sitesi kurmak istediği zaman web dünyası içinde kimliği olarak tanımlanan domain, web sitesinin dünya içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Alan adının satın alınması gerekmektedir. IP olarak bilinen alan adının, numaralar yerine kelimelerin kullanılarak ziyaretçilerin web sitesine yönlendirilmesine domain denilmektedir.  Alan adlarının geçerlilik süresi 1 yıldan 10 yıla kadar satın alınma zamanlarına göre değişmektedir.

Uluslararası Domain Hakkında

ABD ‘de bulunan ICAAN konsorsiyumuna bağlı firmalardan domain satın alma yapılabilmektedir. Ayrıca Uluslararası alanda geçerli olan domain uzantıları bulunmaktadır. .edu, .com, .net, .biz, .name, .org, .pro, .info, .gov, şeklinde domain uzantıları sıralanır. Domain uzantılarının önüne adres eklenir ve bu eklenecek adres daha önceden başkası tarafından alınmamış ise başvuru yapılabilinir. Kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemektedir ve uluslararası standartlara uygun, erişime açık web siteleri oluşturulur.

Hosting Nedir?

Bilgisayar sisteminden daha da güçlü olan ve sunucu denilen makineler üzerinde gerçekleşmekte olan bir çeşit ağa Hosting denilmektedir. Kısaca tanımlamak gerekirse, kişi ve çeşitli organizasyonlara ait web sitelerinin kesintisiz olarak internet üzerinden yayınlanması, daha güçlü donanıma sahip ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşan bir web sitesi yayınlama hizmetine verilen isimdir. Hazırlanan web sayfaları, kontrol panelleri üzerinden dosya transfer yazılımları ile birlikte web sunucusuna yüklenmektedir. Daha sonra domain tanımları yapılır. Web sitesi yayına hazır hale getirilir. Bu verilen hizmetin adına da barındırma hizmeti denilmektedir. Web masterler ve web sitesi tasarımcıları tarafından bu hizmete web hosting adı verilmektedir. Hosting hizmetleri sayesinde web siteleri dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat erişilir durumdadır.

Hosting Seçenekleri Nelerdir?

Web sitenizin amacına göre size uygun hosting hizmetlerinden birisini seçmek önemlidir. Kişisel bir blog için paylaşımlı hosting, e- ticaret web sitesi kuracaksanız bulut sunucu gibi daha büyük barındırma hizmetlerinden birisini seçmelisiniz. En gelişmiş içerik yönetim sistemlerinden birisi de wordpress hosting hizmetidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir