Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar

Atatürk’ün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk askeri ve siyasi kimliğiyle ön plana çıkmaktadır. Türk milletinin kurtuluşu için askeri alanda gösterdiği çabalar ve elde ettiği başarılar bugün hala kendini göstermektedir. Geçen zamana rağmen unutulmayan, her fırsatta ülkenin minnetini dile getirdiği kusursuz yönetici olarak anılmaktadır. Bu gün gelinen nokta, varılması planlanan hedeflerde hep ölümsüz liderin mirası izleri görülmektedir. Ancak Atatürk’ün yalnızca askeri ve siyasi alanda gösterdiği başarıları dile getirmek bu anlamda ön plana çıkarmak pek doğru olmamaktadır. Birçok alanda günümüze katkı sağlayacak çalışmalar yapmış, faaliyetlerde bulunmuş, çeşitli alanlarda eserler vermiştir. Bu anlamda çok yönlü olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır.

Matematikteki Terimleri

Matematiksel çalışmalar ve Atatürk konusu ise ulu önderin çok yönlü hizmetlerine çok önemli bir örnek teşkil etmektedir. Atatürk daha ilkokul çağlarında matematik alanında gösterdiği çalışmalarla kendini göstermiş bulunmaktadır. Böylelikle öğretmeninin de dikkatinden kaçmamış başarılı bir matematikçidir. Anlattığı bir hikayesinde henüz ilkokul çağlarında matematiğe merak sardığını bu alanda kendini çok geliştirdiğini belirtmiştir.

Atatürk'ün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar

Hatta matematikte en az öğretmeni kadar kendini geliştirdiği bilinmektedir. O zamanlarda yazılı sorularını hazırlayacak kadar kendini geliştiren dahi çocuk ilerleyen dönemlerde matematikte anlaşılması güç terimlerin Türkçe’ye çevirisini yapmış Türkçe’de karşılığı olmayan terimler için yeni terimler üretmiştir. Bugün kullanıldığında belki yaşlı aile üyelerinin ancak bir iki kelime çevirebileceği terimler yerine yenilerini kazandırmış veya Türkçe karşılıklarını ifade etmiştir.

Bölme, bölüm, bölünebilme, bölen, çarpanlara ayırma, çıkarma, limit, ondalık, dikey, prizma, piramit, parabol, sadeleştirme, teğet, payda, pay gibi kelimeler Atatürk’ün matematiği daha anlaşılır kılmak için Türkçe’ye kazandırdığı terimlerdir. Atatürk’ün bu ve benzeri dilimize kazandırdığı terimler hala geçerliliğini korumaktadır ve böylelikle matematiği bizler için daha kolay anlaşılır ve anlamlı kılmaktadır. Ancak bazı terimler de daha uygun olanlarla değiştirilmiştir. Günümüzde böyle bir güncellemenin yapılmış olması Atatürk’ün yenilikçi yapısına da uygun düşmektedir. 1937 yılında yayınlanan geometri kitabı ise matematik alanına kazandırdığı en önemli çalışmalar arasında sayılabilmektedir. Kullanılan yeni terimler ayrıntılarıyla açıklanıp örnekleri ile gösterilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir