Çocukların Kodlamayı Öğrenmelerine Yardımcı Olabilecek İpuçları

Yakın zamana kadar günlük hayatımızı oldukça geleneksel bir şekilde sürdürüyorduk. Ama artık işler değişti. Çevremizdeki her şey yavaş yavaş teknoloji odaklı hale geliyor. Alışveriş, iletişim, eğlence veya iş operasyonları yürütmek olsun, neredeyse tüm kişisel ve profesyonel faaliyetlerimizi gerçekleştirmede makinelerin yardımına ihtiyacımız var.

Hangi yazılımı kullanırsak kullanalım, içinde bir kod vardır. Dolayısıyla, yazılımın hızla oluşturulmaya devam ettiği bir dünyada, kodlamayı bilen birinin üstünlüğü elbette olacaktır. Öngörülere göre kodlama yakında matematik, imla veya dilbilgisi gibi diğer dersler kadar önemli hale gelecek. Ancak çocuklara kod yazmayı öğretmek göz korkutucu bir görev olabilir. Bunun nedeni, kodlamanın nispeten yeni bir gelişme olmasıdır. Öğretmenler veya ebeveynler, bu becerinin en iyi şekilde öğrenilmesini sağlayacak uygulamalar konusunda bilgili değildir.

  1. Çocukları Motive Edin

Her şey motivasyonla başlar. Çocuklara kodlamanın faydalarını aktarabilirseniz daha fazla ilgi göstermeye başlayacaklardır. Ancak, kodlamanın kapsamını anlamak için çok genç olduklarından her şeyi mümkün olduğunca spesifik tuttuğunuzdan emin olun.

Çocuklar için programlamanın önemini vurgulamanın bir yolu, onların çıkarlarına nasıl hizmet edebileceğini onlara bildirmektir. Örneğin çoğu çocuk oyun oynamayı sevdiği için onları kodlayarak oyun yaratmaya teşvik edebilirsiniz. Veya çocuğunuzun sanatsal bir zihni varsa, ona bu beceriyi öğrenerek göz alıcı web sitesi tasarımlarının haritasını çıkarabileceğini söyleyin.

  1. Fikirlerinden Yararlanın

Çocukların kod yazmasını öğrenmeleri ile ilgili en iyi yaklaşım çocuklara tam özgürlük tanımak olacaktır. Aynı projeye devam etmek istemiyorlarsa ve yarıda başka bir göreve atlamak istiyorlarsa, bırakın yapsınlar.

  1. Klavyeye Dokunmadığınızdan Emin Olun

Bir öğretmenin, hata yapan öğrencilere yardım etmesi doğaldır. Ancak kodlama tamamen farklı bir konudur. Arka planda olmalı ve çok sayıda hata yapsalar bile çocukların serbestçe hata yapmalarına vermelisiniz.

  1. Doğru Araçlardan Yararlanın

Çocukların gereksinimlerine uygun ücretsiz çevrimiçi kaynak bulunur. Her yaşa uygun araçlara ücretsiz olarak kolaylıkla erişebilirsiniz. Örneğin başlangıçta çocukları çok az çaba gerektiren animasyonlu bir video veya etkileşimli bir hikaye yapmaya dahil edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir