çocuklarda yalan

Çocuklar Neden Yalan Söyler

Çocuklarda yalan en çok görülen davranışlardan birisi olmuştur.  Bu davranış son derece yanlış olup kısa sürede giderilmesi gereken bir durumdur. Yalan söyleyen çocuklarda sorunun giderilmesinde şiddet kesinlikle çözüm değildir. Bu durumun önüne geçmek için sabır, koordine yeteneği ve organize etmek gerekir. Bazı çocuklar söylediklerini yalan hayal veya oyun olduğunu düşünürler.

çocuklarda yalan
çocuklarda yalan

Aileler çocuklarının her söylediklerin yalan olarak nitelendirmemelidir.Toplumun örf ve adetlerin bir geleneği olarak yalan, yalan söyleyenin yüzüne vurulmaz. Bu nedenle çocuğunuzun söylediği bir yalanı toplumun var olduğu her yerde yüzüne söylemeyin. Yalanın önüne geçmek, gelecek adına çok önemlidir.

Yalana Karşı Alınması Gereken Önlemler

Çocuğu karşınıza alarak neden yalan söylediğini sormalı, yalan söyleme sebeplerini araştırmalısınız. Birçok çocuk ve yetişkin yalanı bir durumdan kurtulmak için söylerler. Unutmayın ki her yalan ile er veya geç karşılaşırsınız.Bazı çocuklar söyledikleri yalan ile tüm dikkatleri üzerine çekileceğini düşünür. Bu durumun yanlış olduğu anlatılmalı ve diğer söyleyeceğin yalanların önüne geçilmelidir.

yalan söylemek
yalan söylemek

Çocuğa doğru konuşmanın önemi anlatılmalıdır. Çocuğun her seferde söylediği söz yalan veya doğru olarak nitelendirilmemektedir. Bazı ebeveynler söylenen yalanın beyaz veya pembe olduğunu nitelendirir. Çocuğunuza yalanın renginin olmadığını anlatmalısınız.Doğru söyleyen kişinin her zaman sevildiğini, her zaman toplumda yer aldığı anlatılmalısınız. Yalan konusunda çok ileriye giden bir çocuk için uzman yardımı kesinlikle alınmalıdır. Yalan konusunda çocuklar gerek aile anlamında gerekse de okul anlamında giderilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir