çocuk beslenmesi

Çocuk Beslenmesinin Altın Kuralları

Bir çocuğun dünyaya gelmesi dünyanın en ciddi en önemli sorumluluklarının başında gelir. Her çocuk ayrı bir emek, ayrı bir efor ister ki o yüzden anne karnınıza düştüğü andan itibaren çocuklara gereken özeni göstermek hem çocuğun kendisi için hem de sağlıklı bir toplum için oldukça önemlidir.

çocuk beslenmesi
çocuk beslenmesi

Çocuk yetiştirmek özünde biraz da sanattır. Hal böyle olunca da A’dan Z’ye her şeyi ile ilgilenmek gerekir. Bu kapsam oldukça geniş olmakla beraber biz bu yazıda çocukların beslenmesinin püf noktalarına değineceğiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin anne karnında başladığını üstte ifade etmiştik o yüzden hamile annelerin beslenmesine son derece özen göstermesi gerekir. Öncelikle bebek anne karnında iken anne adayının sigara, alkol, yüksek düzeyde kahve ve siyah çay tüketiminden uzak kalması gerekir.

Doğduktan sonra en az 6 ay anne sütü alması gerekir. Her çocuk emer. Çocuk emmez diye bir kural yoktur. Biraz sabır ve doğru yöntemler ile bu iş kolayca çözülebilir.

çocuk menüsü
çocuk menüsü

Kesinlikle dondurulmuş gıdalardan uzak durmak gerekir. Bunun yanında fastfood olarak da adlandırılan hamburger tarzı yiyecekler çocuğun yaşamına hiçbir biçimde dahil edilmemelidir.

Çay, kola gibi içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, hazır yoğurt yerine evde kendinizin günlük olarak hazırlayacağı yoğurt, taze tarhana tarzı çorbalar günlük beslenme rutininin bir parçası olmalıdır.

Ayrıca mutlaka bol bol sebze ve meyve tüketmesi sağlanmalıdır. Pişirme yöntemi olarak da buhar,fırın, ızgara uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir