Aile Şirketi Yönetimi

Aile şirketleri genellikle en az iki nesil aile üyelerinin yer aldığı bir şirket yapısıdır. Aile şirketi yönetimi temel amaç olarak aile yapısının ve bütünlüğünün korunup gözetilmesi hususuna dayanmaktadır. Bu doğrultuda aile şirketi yönetimi ebeveyn ve çocuklar arasında, kuzenler, kardeş ilişkilerine dayalı olarak yürütülür.

Şirket yönetimi aile çıkarları ön planda tutulması amacı ile idari kısım şirket sahibi ve varisleri arasında tutulur. Aile bireyleri, aile içerisin de bulundukları konum doğrultusun da şirket yönetimi ve idaresi olarak da pozisyonu belirlenir. Aile reisi genel olarak şirket yönetimin de veya danışman olarak yer alır. Aile şirketi olması çalışanlar arasında maaş ve izin durumların da esnek davranılması sağlanır.

Aile Şirketi Yönetim Süreçleri

Aile şirketlerinde güvenilirlik, saygı ve sevgi ile birlikte sıcak bir çalışma ortamı oluşturulmaktadır. Aile şirketi yönetimi bu özel yapılaşma içerisin de işe olan güveni ve sahiplenmeyi artırmaktadır. Ayrıca diğer personeller arasında da bu güven ve sadakat ortamı oluşur, personel işine daha çok sarılarak başarı yüzdesini artırır. Şirket içi çatışmalar da oldukça minimum düzeyde tutulur.

Bu tarz aile şirketi yönetimi söz konusu olan kurum ve işletmeler de aile soyadı şirketin de ismi ve kariyerin de oldukça önem arz etmektedir. Şirkette söz konusu olumlu ve olumsuz durumlar aile yapısına, aile yapısında ki olumlu ve olumsuzluklar şirket yönetimin de etkili olabilir. Ancak güven ve sağlam temeller üzerine kurulu aile şirketleri bu tarz olumsuzlukları ortadan kaldırmak da ve kaliteli bir yönetim anlayışı oluşturulabilir.

Kaliteli ve güvenilir bir yönetim anlayışı için sağlam oluşumlar meydana getirmek, uzun vadeli şirketler ve kurumlar oluşturabilmek Ortak Akıl Danışmanlık ile mümkündür. Sizler de içiniz rahat bir şekil de danışmanlık hizmetinden faydalanabilmek için hemen www.ortakakildanismanlik.com adresine ulaşınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir