Zayıflamak İçin Sumak Nasıl Kullanılır?

Sumak Zayıflatır mı?

Göbek yağlarınızdan kurtulmak itiyorsanız evinizde düzenli olarak deneyebileceğiniz sumaklı yoğurt ile kısa sürede zayıflayabilirsiniz.

Sumak metabolizmayı hızlandıran bir besin olduğu için zayıflama konusunda yardımcı olur. Yemeklere sumak eklenmesi, sumak çayının içilmesi bu tür şeyler metabolizmayı hızlandıracaktır ve bu sayede kilo kaybı görülecektir.

Sumak genellikle iştah açıcı olarak bilinir fakat sindirimi kolaylaştırdığı için kilo vermede tercih edilir. Kan şekerini dengede tuttuğu için gelen tatlı hissini yok eder. Fazla yemek yeme isteğini de engellediği için kilo vermeyi kolaylaştırır, sumak gaz söktürücü özelliği ile de düzenli bir kalori alımını da sağlar

Sumaklı Yoğurt Kürü Tarifi

Bir kase yoğurt 1 tatlı kaşığı sumak ve 1 tatlı kaşığı limon suyu iyice karıştırılır, uyumadan yarım saat önce yenirse şişkinlik sorununu giderir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, sindirim sistemini hızlandırır. Bu karışımı yedikten sonra bir su bardağı ılık su için sporla da desteklerseniz kilo verme süreciniz hızlanacaktır.

Bu kür bel ve karın çevresindeki yağları yakmada çok etkilidir fakat kronik hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekir. Bu karışımı düzenli olarak tüketirseniz ayda 7 kiloya kadar verebilirsiniz.

Sumaklı yoğurt kürünün dışında sumaklı su ile de zayıflamak oldukça kolay ve hızlıdır fakat bu tarifleri uygularken yemeklerinize dikkat etmelisiniz tatlıdan kaçınmalı, tuzu azaltmalı ve yemek porsiyonlarınızı küçültmeli siniz. Hafif sporlar ile de desteklerseniz daha rahat ve daha hızlı kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

Sumaklı Su Tarifi

Kaynar su ve 1 tatlı kaşığı sumak

Hazırlanışı

1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı sumağı ekleyin karıştırın ve ağzını kapatarak demlenmesini bekleyin. Bu işlemlerden sonra bir süzgeç yardımı ile sumağı süzün suyunu bir bardağa döküp için. Eğer sumağı tek başına tüketemiyor iseniz salata sosu ekleyebilirsiniz.

Not: Bu suyu iki hafta içip iki hafta ara verin. Aralıksız tüketirseniz sıkıntı çıkarabilir.

Sumak Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Sumağı aşırı tüketmenin faydadan daha çok zarar vardır. Bu nedenden dolayı tüketilirken dikkat etmek gerekir. Özellikle tansiyon hastaları, kronik hastalar doktora danışmadan tüketmemelidir.

Sumak Faydaları Nelerdir?

Yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra birçok sağlık sorunlarını da çözmektedir. Farklı şekillerde tüketilir ise bazı hastalıkların iyileşmesini sağlar.

Mikrop kırıcı özelliği vardır. Yara ve iltihaplanmalara uygulandığı zaman hızlı bir şekilde geçmesinde etkilidir.

Antioksidan özelliği vardır. Bu özellik sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Zehirlenmeleri engeller. Ayrıca kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına engel olur

Sumak suyu soğutulup gargara yapılır ise boğaz ve diş etlerine iyi gelir. Bu yöntem ayrıca diş ağrısını da geçirir.

Kan şekerini düşürür. Bu nedenden dolayı şeker hastalarının sumak kullanması tavsiye edilir.

Yüksek ateşe iyi gelir, ateşi düşürür

Sindirim sistemine etkileri oldukça fazladır örneğin sindirim sistemini hızlandırır ve bu sayede kilo verme konusunda büyük bir rolü vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir