Takım Çelikleri

Takım çelikleri; metal, plastik ya da ahşap gibi temel malzemelerin işlenmesi, şekil alması ve istenen biçime girebilmesi için kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler yeterli toklukla birlikte sertliği de kullanılmasına yol açan özelliklerden biridir. Kırılması zordur ve aşınma direnci son derece fazladır. Bu ürünler kimyasal kompozisyon, özelliği, uygulama alanı ve çalışma şartlarına göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Yani farklı ihtiyaçlara göre hammaddelerin işlenmesi aşamasında takım çelikler etkili kullanım sağlamaktadır.

Takım Çeliği Neden Tercih Edilir?

Takım çelikleri tercih etmek için belli başlı 3 tane özelliği vardır. Öncelikle tokluk özelliği vardır. Bu özellik sayesinde bir malzemenin şekli değişmeden önce yükü absorbe edebilir. Yüksek direnç karşısında tokluğunun da yüksek olması şarttır.

Sıcak ortamlarda serttir. Malzemeler işlenirken sıcaklık da arttığı için takım çelikleri ısılara karşı dayanıklıdır. Böylece sıcak ortamlarda sertliği düşmez.  Ayrıca aşınma direnci de önemlidir. Tüm takım çelikleri işlediği malzemeden sert olmalıdır.  Böylece kendisi aşınmaz ve diğer malzemenin aşınmasını sağlar. Metal kesimdeki aşınma direnci daha önemlidir. Aşınma direncini etkileyen diğer bir özellik ise yüzeyin pürüzsüz olmasıdır. Böylece sürtünme katsayısı da azalacaktır.

Takım Çeliği Türleri Nelerdir?

Takım çelikleri tercihine göre plastik,  sıcak iş ve soğuk iş olarak farklı türlerdedir. Temel işlevi şekil vermek ve  kaliteli bir ürün ortaya çıkartmak olan bu ürünler farklı ihtiyaçlara göre üretilmektedir. Sertliğin düşmemesi için şekil verme işlemine uygun bir seçim yapmak yerinde olur.

Takım çeliği alırken kullanacağınız ham madde önemlidir. Böylece kaliteli bir seçim yaparsanız tok, aşınma direnci olan ve tüm şekil verme işlemlerinizde işlevsel olacak bir seçim yapabilirsiniz. Tüm takım çeliği siparişleriniz için https://www.ekoldemir.com/takim-celikler adresine giriş yaparak ürünleri inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir